Ниските доходи люлеят активите на фондовете

УПРАВЛЯВАЩО ДРУЖЕСТВО Април - юни 2016

УПРАВЛЯВАЩО ДРУЖЕСТВО

Април – юни 2016

Вестник "БАНКЕРЪ" представя всяко тримесечие от 2006 г. насам две свои уникални класации: за "Управляващо дружество" и за "Инвестиционен посредник". Годишният цикъл завършва  с награда за най-успешните мениджъри. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" оглави подреждането като най-добро управляващо дружество у нас за 2015 година. 

В този брой представяме класацията за дейността на управляващите дружества през второто тримесечие на 2016 година. Данните, които са използвани при подреждането на фирмите, са предоставени от самите тях, от Българската асоциация на управляващите дружества или са резултат от собствени изчисления на автора. Класацията обхваща периода от 1 април до 30 юни 2016-а.

 

Притежателите на дялове от български договорни фондове могат да бъдат доволни от вложението си през второто тримесечие. Това е следствие както от промяната в стратегията на компаниите и от преструктуриране на портфейлите им, така и от активизиране на инвеститорите в търсене на нови възможности за печалби. Взаимните фондове, подпомогнати и от политиката на банките по отношение на лихвите по депозитите, "настигат" по атрактивност парите на влог. Ниската доходност в кредитните институции започна да размества парите към алтернативните вложения. Разбира се, това е само едно от поточетата към взаимните фондове. Но същото време върху растежа на активите им ще тежи проблемът с ниската ликвидност на "БФБ-София", където са значителна част от парите на колективните инвестиционни схеми. Следващите месеци ще покажат доколко може да се говори за възстановяване на дружествата от сектора за управление на активи.

Подсилването на сектора за управление на активи продължава с излизането на пазара на нови договорни фондове. През второто тримесечие това направиха мениджърите на "Райфайзен асет мениджмънт (България)". От април те предлагат дялове на "Райфайзен (България) Глобален Микс". "Елана фонд мениджмънт" ще управлява договорния фонд "Елана България".   

Общо 18 от управляващите дружества спечелиха точки по отделните критерии на класацията ни, но само тринадесет от тях (съгласно правилата й) участваха в разпределението на местата в крайното подреждане. През второто тримесечие четири от фонд мениджърите  – "Елана фонд мениджмънт", "Райфайзен асет мениджмънт (България)", "Конкорд асет мениджмънт" и "Компас Инвест", влязоха в Топ 10 и по петте показателя, което им гарантира място в списъка на най-добрите за периода.

И десетте дружества от класацията в края на март запазват местата си и в поредното тримесечно подреждане.

"Елана фонд мениджмънт" отново е най-високо. Дружеството събра 35 точки (от възможните 50) и заслужи признанието за най-добро

"Управляващо дружество"

през второто тримесечие. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" увеличи точковия си актив (до 31) и направи скок – от петото място до второто в края на юни. Това донесе разместване в крайното подреждане, като конкурентите му направиха крачка нагоре.

Третото място този път се оказа доста пренаселено. Освен "ДСК Управление на активи", което имаше място тук и през първото тримесечие, сега компания му правят "Ди Ви асет мениджмънт" (бившето "Ти Би Ай асет мениджмънт") и "ПФБК асет мениджмънт". Всички те са с по 29 точки.

Банковите фонд мениджъри играха силно в периода между април и юни. Пет от тях спечелиха точки, а три – "Райфайзен асет мениджмънт (България)", "ДСК Управление на активи" и "ОББ асет мениджмънт", отново са сред най-добрите в Топ 10. Явно рекламата, в която компаниите майки влагат доста средства за популяризиране на всичките си финансови продукти, в т.ч. и взаимните фондове, дава резултат.

Българските колективни схеми продължават „да растат“. През второто тримесечие на тази година те са привлекли общо 924.738 млн. лв., или в портфейлите им са се влели над 74 млн. лв. повече, отколкото в края на март. Добрата новина за сектора е, че повечето от фондовете са добавили стойност в портфейлите на компаниите майки. Първите три дружества на стълбицата от второто тримесечие – "ДСК Управление на активи", "Райфайзен асет мениджмънт (България)" и "ОББ асет мениджмънт ", пазят преднината си пред останалите. Освен това те единствени са прескочили границата от 100 млн. лв. в портфейла си. По критерия

нетна стойност на публично акумулираните активи

девет от номинираните управляващи дружества в края на март отново са в листата на "най-богатите", а три от банковите фонд мениджъри водят колоната на печелившите. "ДСК Управление на активи" добавя 5 млн. лв. в активите си през периода и те вече са на стойност 179.661 млн. лева. В "Райфайзен асет мениджмънт (България)" са се влели също около 5 млн. лв., но с акумулираните 141.366 млн. лв. компанията удържа втората позиция в подреждането.

Клиентите на "ОББ асет мениджмънт" увеличават средствата си в дружеството, което запазва мястото си на почетната стълбица. Стойността на портфейла на компанията ще нараства и в следващите месеци с парични средства от двата нови договорни фонда, които предлагат дяловете си от средата на април. И е напълно възможно да се придвижи още нагоре в крайното класиране.  

"Елана фонд мениджмънт" отново се вмести между банковите управляващи дружества с привлечените 53.213 млн. лв. и пази четвъртата си позиция.

Инвеститорите продължават да търсят възможности за нови вложения. Свиването на лихвите по депозитите изведе на преден план индивидуалната стратегия за управление на активите. Тя е предпочетена, защото позволява по-активно участие при формирането на портфейла на клиента, както и по-високи доходи. Това пък поставя ограничения при разкриването на такава информация. Спазвайки клаузата за конфиденциалност, някои от управляващите дружества често избягват да споделят такива данни. И, естествено, подреждането на компаниите по показателя

нетна стойност на активите под доверително управление

както и по другия, пряко свързан с него – средна сума от такива активи на клиент, е малко условно. Първите две дружества отново са сред най-предпочитаните и продължават да трупат активи, което ги издърпва далеч пред конкурентите им. Клиентите на "Ди Ви асет мениджмънт" са довнесли още около 7 млн. лв., а с това запазват лидерската му позиция по показателя. Активите на фирмата вече са на стойност 182.692 млн. лв. и тя е единствената, която надскача границата от 100 млн. лева. Повече парични средства са влезли и в портфейла на "Елана фонд мениджмънт", а с акумулираните 20.337 млн. лв. отново са непосредствено след лидера в сегмента. "Карол капитал мениджмънт" остава на почетната стълбица, а дружеството управлява 11.974 млн. лева. Новите данни по показателя

средни активи на клиент под доверително управление

не внасят промяна в подреждането. "Ди Ви асет мениджмънт" е начело, но средният размер на парите на един клиент, които управлява, е намалял. "Компас Инвест" отстоява второто си място, но клиентите му имат по-малки суми за управление. Най-близо до него отново е "Астра асет мениджмънт".

През тази година управляващите дружества продължават да се разрастват чрез организиране на нови договорни фондове. Естествено, това внесе някои промени в стойностите на показателя

брой на колективните инвестиционни схеми

през второто тримесечие. Номинираните засилват влиянието си в сектора. Всички те управляват общо 79 фонда при общо 116, организирани от 30-те лицензирани фонд мениджъри. С по десет колективни инвестиционни схеми на върха са "ДСК Управление на активи" и "Конкорд асет мениджмънт". След тях с девет фонда е "ОББ асет мениджмънт", докато "Елана фонд мениджър" управлява шест. Други четири дружества имат по пет схеми, а с по четири са шест от фирмите. 

Шестте управляващи дружества, учредени от банки, са важен фактор в сектора, тъй като са организирали 32 схеми за инвестиране.

Данните по показателя

брой на индивидуалните клиенти

за поредно тримесечие измерва успокояването в сектора. Някои от големите играчи привличат нови клиенти, при други има отлив, но промяната в бройката им е в рамките на нормалното. Очакванията са излезлите на пазара нови алтернативи да внесат някакво разместване през следващите месеци по отношение на бройката на вложителите. Възможно е и нови инвеститори да потърсят "своето" управляващо дружество в търсене на по-висока доходност. Общо 14 хил. души се ползват от услугите на петте фонда на "ПФБК асет мениджмънт". Най-близо до него е "ДСК Управление на активи", което умножава парите на повече клиенти – вече 12 хиляди. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" допълва тройката на най-търсените дружества, като в неговите схеми са се влели общо 4559 души.

 

"ЕЛАНА Фонд Мениджмънт" е едно от първите управляващи дружества в България, създадено през 2002 година. Предлага шест взаимни фонда, които покриват различни инвестиционни стратегии, както и управление на индивидуални портфейли.

В последните 14 години управляващото дружество традиционно поддържа пазарна позиция в топ 5 на сектора за управление на активи, а също така оглавява класацията на в. "БАНКЕРЪ" за фонд мениджъри в България четири години подред. Нискорисковият "Елана Еврофонд" поддържа редовно позиция на консервативен фонд с най-висок доход, което продължава и от началото на годината.

Изпълнителен директор на компанията е Мартин Николов, който е и член на съвета на директорите на "Елана Финансов холдинг" АД. Той е част от екипа на групата "Елана" от нейното създаване, а до 2006 г. е ръководил инвестиционния посредник "Елана Трейдинг" АД. Мартин Николов е и член на съвета на директорите на дружеството, в който участват също Ивайло Пенев и Малина Маринова.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст