Тероризъм с хуманитарен статут

мохамед далеел

Три години са били достатъчни на 27-годишния сириец Мохамед Далеел, който на 24 юли се самовзриви в германския град Ансбах и рани 15 души, за да се превърне от обикновен мигрант във воин на джихада. Неговото смъртоносно превъплъщение е свързано с България, където Мохамед се е озовал през есента на 2013 година.

Как той е стигнал дотук – никой не може да каже със сигурност. Шефът на  Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Петя Първанова също даде да се разбере в телевизионно интервю, че не е ясно кое как е станало. Според нея лицата, търсещи закрила в ДАБ, обикновено идват на собствен ход, или ако са прекосили границата нелегално, ги транспортира полицейски конвой. И в двата случая обаче те като граждани на трета страна подават в агенцията молба за закрила, тъй като се чувстват застрашени – такива са правилата.

Такъв е бил и случаят с Мохамед Далеел, родом от Алепо. През есента на 2013 г. той е подал молба в ДАБ, както изисква процедурата. Сириецът не е имал досие в смисъла, който влага например МВР. "В ДАБ се намира досие от момента на подаване на молбата. Нашата отговорност е от този момент – от подаването на молбата", уточнява Първанова. "Той подава молба за международна закрила. Възможни са два статута – на бежанец или хуманитарен", посочи тя. Далеел е получил хуманитарен статут, а не на бежанец, тъй като не е отговарял на изискванията за това.

Както сочи нормативната база на ДАБ, статут на бежанец се предоставя на чужденец, който се страхува от преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или поради политическо мнение и/или убеждение. Поради тези причини не може или не желае да се ползва от закрилата на тази държава или да се завърне в нея. А хуманитарен статут се предоставя на чужденец, принуден да напусне или да остане извън държавата си, тъй като е изложен на реална опасност от тежки посегателства като смъртно наказание или екзекуция; изтезание или нечовешко или унизително отнасяне, или наказание; тежки и лични заплахи срещу живота или личността му като гражданско лице поради насилие в случай на вътрешен или международен въоръжен конфликт.

За да получи хуманитарен статут, Мохамед Далеел навярно е посочил  последното основание – заплаха за живота му в случай на вътрешен или международен конфликт. Войната в Сирия отдавна не е само вътрешен проблем, а се развива като конфликт с международно участие. Ще рече, че дори беглецът да е от ДАЕШ и да е спестил тази подробност, ще получи хуманитарен статут, щом каже, че бяга от войната в родината си. И пред него вратите на Европа се отварят.

Както сочат изискванията, всеки мигрант задължително се препитва от ДАНС. Далеел не е бил изключение и от това правило. Според Първанова агентите са беседвали с него още в самото начало на престоя му тук – докато е бил в някой от домовете на дирекция "Миграция". "Лицето задължително събеседва още в домовете на дирекция "Миграция" от ДАНС. За нас е важно становището на ДАНС дали лицето представлява заплаха за националната сигурност. Ако има отказ от дирекцията, не предоставяме статут", твърди тя. По време на беседването агентите на ДАНС не са забелязали никакви елементи на радикализация в поведението на сириеца, сочи шефката на ДАБ.

Далеел трябва да е луд за връзване, ако след като е бил толкова път от Сирия до България, вземе та покаже дори и най-малък "елемент на радикализация". И, естествено, не го е направил, което му е отворило пътя към Германия. Двайсет и седем годишният мъж е бил регистриран в София и е напуснал България с хуманитарен статут, свидетелства Първанова. Според Закона за убежището и бежанците всички лица, които са в процедура да получат някаква закрила на територията на България, се движат свободно. Самата Първанова уточни, че центровете на ДАБ са от отворен тип и след като дадено лице има такъв статут, то може даже да излезе на квартира или да напусне страната. Така е направил и Далеел – той е напуснал страната ни легално. За разлика от начина, по който навярно е влязъл тук.

Какви ги е вършил Далеел в Германия един господ знае, но се оказва, че през есента на 2014 г. – само година след пристигането си от Сирия – германците са изпратили в ДАБ искане да бъде върнат в България. Както твърди председателят на комисията Петя Първанова, проверката на ДАБ е показала, че Далеел вече е получил съответен статут и по тази причина не попада в категорията на лицата, които могат да бъдат екстрадирани по силата на Дъблинското споразумение. И Мохамед Далеел се превърнал вече в проблем за германците.

След атентата в Ансбах разследващите открили в телефона на джихадиста запис, от който става ясно, че Далеел се кълне във вярност на лидера на ДАЕШ Абу Бакр ал Багдади и говорителя Абу Мохамед ал Адани. "Подновявам вричането си във вярност към емир al-Mu'meneen Абу Бакр ал Багдади, нека Аллах го предпази", заявява атентаторът. "Тази операция беше проведена с експлозивно устройство, но следващия път ще бъде с коли бомби", предупреждава Далеел в обръщението си и призовава джихадистите в Германия и Европа да бъдат непоколебими. Както разкри баварският вътрешен министър Йоахим Херман, той се заклел да "отмъсти на германците, защото пречат на исляма".

Случващото се напоследък в Европа показва, че те наистина са непоколебими. А атентатът, извършен от Далеел, едва ли може да се припише на неориентиран и заблуден младеж, попаднал изведнъж в мрежата на ислямистите.

Бедата е, че европейските спецслужби, включително и нашите, са безсилни срещу проникването на джихадисти на територията на ЕС. Дори когато те са регистрирани като бегълци от войната и са преминали стандартните процедури за получаване на закрила. Оказва се, че беседите с агенти на ДАНС не са достатъчни, за да бъдат уловени каквито и да е "елементи на радикализация".

В случая с 27-годишния сириец Дъблинското споразумение е изиграло зла шега на партньорите ни от Германия. Какво ли щеше да стане, ако Далеел беше върнат в България? По неговия път в момента у нас са тръгнали 1380 души, както сочат данните на ДАБ. Толкова са настанените в центровете и чакат удобен момент, за да се отправят към Европа. Излиза, че най-добре е те всички да получат хуманитарен статут, който им отваря вратите на останалите страни членки на ЕС. А Дъблинското споразумение пази страната ни по-добре, отколкото нашенската полиция!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст