Под 10 % от спестяванията си инвестира българинът в ценни книжа

пазари

Българите инвестират по-малко от 10 процента от спестяванията си в ценни книжа. В Европа делът на инвестициите в ценни книжа от гражданите е над 30 процента. При текущите нива на лихвите по депозити, които са средно под 1% годишно вариантът за инвестиции в ценни книжа съвсем не е алтернатива, която трябва да бъде пренебрегвана, особено в случаите, когато наличния финансов ресурс е недостатъчен за инвестиции в предпочитаните от всички недвижими имоти.

"Това, което е важно да се вземе предвид, е доходността, която целим да постигнем. Възможностите на съответното физическо лице да поеме риск, времеви хоризонт, данъчен режим и ликвидни ограничения". Това каза пред в ефира на българското национално радио членът на Съвета на директорите на Българска фондова борса Георги Български. Според него, всеки който иска да предприеме тази стъпка, е необходимо да се посъветва с инвестиционен консултант, защото за подобно начинание трябва както финансова култура, така и финансова дисциплина. Помощта, която инвестиционният консултант би дал е както да направи рисков профил на клиента, така и да го защити правейки най-добрата според него комбинация от инструменти, с цел намаляване на риска при инвестиране. 

Много е важно "да не се слагат всички яйца в една кошница, да се разпределя рискът в различни типове и в различни инструменти и да се инвестира на капиталовия пазар тази част от спестяванията, с която сме готови да се разделим", допълва Български.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст