100 години от написването на марша на 23-ти пехотен Шипченски полк „Велик е нашият войник”

На нож!

Под патронажа на министъра на отбраната Николай Ненчев, днес, 4 август, в зала „Концертна“ на Централния военен клуб, беше отбелязана 100-годишнината от написването на бойния марш на 23-ти пехотен Шипченски полк „Велик е нашият войник“, обявен за химн на Българската армия през 2001 г. В тържественото събитие участваха постоянният секретар на отбраната д-р Добромир Тотев и началникът на отбраната генерал Константин Попов.

„От самото си създаване през 1916 г. до днес, бойният марш „Велик е нашият войник“ храбро отстоява мястото си сред воинските химни и е емблема за поколения военнослужещи, за всички български граждани“. С тези думи постоянният секретар на отбраната д-р Добромир Тотев откри честването за 100-годишнината на „Велик е нашият войник“. „Убеден съм, че химнът „Велик е нашият войник“ ще пребъде, за да съхрани неразрушимата връзка между поколенията, между българския народ и неговата славна армия“, с тези думи постоянният секретар на отбраната завърши своето приветствие.

„Силна песен, марш, вдъхновяващ, защото говори за победата на духа, за вярата, която дава сила да победиш, защото, както се казва в оригинала „Само Бог чертае пътя“. Точно затова тази силна песен е наш химн сега. Точно затова ни е вдъхновявала и ни вдъхновява и сега, защото тази песен казва една проста истина „велик е нашият войник“. Това посочи началникът на отбраната генерал Константин Попов по време на събитието.

В официалната церемония участваха още доц. д-р Десислава Йосифова, заместник-министър на отбраната, генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, Галина Стоянова, кмет на град Казанлък, Михаил Шекерджиев, внук на автора на музиката на бойния марш „Велик е нашият войник“. Гости на събитието бяха народни представители, ветерани, войни от резерва и запаса, представители на военнопатриотичните съюзи от София и Казанлък.

На честването бе обявена инициативата за построяване на паметник в град Казанлък на химна „Велик е нашият войник“. Това ще бъде вторият паметник, вдигнат в чест на песен, след този на националния химн на Франция „Марсилезата“ в Марсилия.

Музиката за бойния марш „Велик е нашия войник“ е написана край Охридското езеро през 1916 г. от Михаил Шекерджиев по текст на журналиста подпоручик Константин Георгиев. През 1915 г. Михаил Шекерджиев е мобилизиран в 23-ти пехотен Шипченски полк. Въпреки че, полкът вече има боен марш, музикалното произведение на Константин Георгиев и Михаил Шекерджиев става по-популярно, не само на цялата войска, но и на гражданските хорове и то се превръща в една от най-любимите воински песни.

Константин Георгиев е роден на 27 май 1884 г. в Казанлък. Учи във военната гимназия, а през 1905 г. завършва ВНВУ. След производството си преминава в запаса и отива да учи право в Русия. През 1915 г. е мобилизиран в 23-ти пехотен Шипченски полк. Пряк участник е в победния ход на своята дивизия при Равна, Вина и Лясковик. Демобилизиран е през 1918 г. До 1924 г. се занимава с активна журналистическа дейност. От 1936 г. работи като счетоводител и преводач в българските легации в Брюксел и Париж.

Михаил Шекерджиев е роден на 5 декември 1889 г. в Габрово. Завършва Софийската духовна семинария с отличие през 1911 г. Става учител в Държавния институт за слепи деца и посвещава живота си на преподаването в него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст