Класация за най-добра банка в страната в. "БАНКЕРЪ" изготвя на всеки три месеца – единствено на базата на официално публикуваната от БНБ информация за резултатите на кредитните институции.
Традиционно тя се съставя по пет показателя:
– размер на активите, размер на собствения капитал;
– размер на печалбата и
– изчислените на тяхна база възвръщаемост на активите и възвръщаемост на собствения капитал.
В групата на най-добрите влизат само банките, попаднали сред първите десет институции с най-добри данни и по петте показателя. Но коректността наложи да вземем предвид уроците от кризата от лятото на 2014-а и да добавим към тези показатели и коректив. Той се прилага към всяка банка, чийто коефициент на покритие на кредитния портфейл с провизии е под средния за системата.
Корективът в случая е допълнителният разход за провизии за постигане на средното равнище на покритие. С този разход намаляваме финансовия резултат преди облагане с данъци и нанасяме произтичащите от това корекции върху печалбата, а оттам и върху възвръщаемостта на капитала, и на активите. Съвсем съзнателно показваме на публиката само групата на най-добрите, която се оформя след направените корекции.
В нея все пак не попадат някои банки, които иначе са сред първите десет и по петте показателя, на които базираме оценката си, защото корекциите при тях са довели до значителна негативна промяна в печалбата и на показателите за възвръщаемост.
Поради същата причина в групата на най-добрите могат да попаднат и банки, които иначе не фигурират в таблиците с първите десет кредитни институции по петте показателя. (Ако, да речем, една банка е била на дванадесето място по печалба, но след корекциите две от конкурентките й са изпаднали от десетката, логично е тя да се придвижи с две места напред.)