Вдигат паметник на „Велик е нашият войник“, подобно на „Марсилезата“

ГвардейциДуховата музика

Ние от Казанлък ви каним да станете част от една идея – да бъде вдигнат паметник на песента "Велик е нашият войник". В България няма паметник на песен, а в света има само един на „Марксилезата" в Марсилия, заяви кметът на Казанлък Галина Стоянова по време на отбелязването на 100-годишнината от написването на бойния марш на 23-ти пехотен Шипченски полк. 

„През годините от 1916 г. до днес текстът е пренаписван, но мелодията ще бъде вечна. Днес е най-сплотяващата и велика песен за нас българите”, обясни Стоянова, цитирана от агенция "Фокус". 

Честванията по повод 100-годишнината на песента „Велик е нашият войник“ започнаха във Военния клуб под звуците на химна на България и внасяне на националното ни знаме и бойното знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк.

Идеята за паметника е от преди година. Той ще изобразява нотите и пълния оригинален текст на химна. За целта бе учреден Национален Инициативен комитет. За председател на комитета бе избран почетният гражданин на Казанлък и внук на адюданта на полка – кардиохирургът проф. Генчо Начев.

Воинският химн „Велик е нашият войник“ е композиран през 1916 г. (Първа световна война) край Охридското езеро от Михаил Шекерджиев, редник в 23-ти полк на Осма пехотна тунджанска дивизия по текст на журналиста подпоручик Константин Георгиев.

По политически причини, през различните исторически периоди, оригиналният текст се преработва. Особено драстични промени текстът търпи след 9 септември 1944 г.

За химн на Българската армия е обявен със заповед на министъра на отбраната Бойко Ноев на 31 май 2001 г. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст