Странно, но факт. Няма официални данни колко точно души работят в Народното събрание. За органите на изпълнителната власт – правителство, министерства, комисии и др. – има специален административен регистър, който разкрива общата численост на щата, незаетите бройки и още куп подробности, но парламентът е обвит в мъгла. Депутатите и техните сътрудници са ясни, но чиновниците, изглежда, не се водят никъде на отчет. Именно за тях обаче от началото на 2008-а насам са купени общо 959 настолни компютъра, 428 лаптопа, 440 принтера, десетки скенери и сървъри. А онзи ден главният секретар на Народното събрание Иван Славчов се е разпоредил да бъде купено, инсталирано и конфигурирано ново компютърно оборудване. При това разходите няма да са никак скромни – 281 598 лева.
От документите към обявената за целта обществена поръчка разбираме, че независимо от множеството покупки през годините Сградата на съединението отново се нуждае от всякакви устройства. Заявени са например 50 персонални компютъра с прогнозна цена от 1300 лв. за всеки. И то като се има предвид, че в списъка никъде не се споменават мониторите. Обичайна практика е те да се поръчват отделно. Което пък поставя въпроса защо са им на парламентарните чиновници толкова скъпи и мощни машини? За деловодство и счетоводна дейност са достатъчни два-три пъти по-евтини, но явно има достатъчно пари за харчене.
Поръчани са и 40 нови лазерни принтера и 20 скенера. Според разчетите те ще струват точно 37 хил. лева. Други осемдесет хиляди пък ще бъдат дадени за 8 сървъра, а дисковият масив ще глътне 66 хил. лева. Никак не е за пропускане обаче, че в началото на тази година Народното събрание вече проведе подобна поръчка. Тогава бе заявено, че ще се купят 51 настолни компютъра, 40 лазерни принтера, 30 скенера, осем сървъра и 12 дискови масива. Отделеният бюджет бе 225 хил. лева. Компютрите бяха доставени от "Патов и дъщери" на цена от 1057 лв. за брой. А скенерите и принтерите осигури "Гама София" срещу 35 886 лева. Доставката на сървърите и сторидж устройствата обаче пропадна, тъй като се яви само един кандидат – "Гама София".
В осигуряването на толкова много техника, и то с държавни пари, а не по европейски проект, нямаше да има нищо лошо, стига да не ставаше дума просто за поредното обновяване на компютърните системи. Защото, както може да се предположи, в парламента отдавна не тракат на пишещи машини, нищо че документите се четат и разпространяват на хартия, както и официалната кореспонденция. Ако погледнем малко по-назад във времето, разходите му за компютърно оборудване стават наистина впечатляващи. В края на 2013-а бяха дадени близо половин милион лева на фирма "Сиенсис" по договор за доставката на редица технологични джаджи – 242 лаптопа, 120 настолни компютърни конфигурации, 90 монитора, 80 печатащи устройства, както и осем сървъра.
Регистрите помнят също, че на 12 ноември 2012-а бяха платени 386 730 лв. за доставката, инсталирането и конфигурирането на шест сървъра, 100 печатащи устройства, 140 настолни и 50 преносими компютъра. Изпълнители на поръчката са били "Лирекс" БГ", "Стемо" и "Контракс". Конкретно първата фирма, изглежда, е любима на Народното събрание. През 2011-а, ден преди Бъдни вечер, с нея е подписан друг договор – за 40 персонални компютъра, 15 лазерни принтера и 5 мрежови лазерни принтери. Стойността му е 56 844 лева. На 28 декември 2010-а пък е сключен контракт за 19 хил. лв., по който дружеството е доставило още 30 лазерни принтера. На 1 юли 2009-а "Лирекс" прибира и 536 832 лв. за доставка, инсталиране и гаранционно обслужване на 208 персонални компютри и 64 лаптопа. По-преди – на 29 декември 2008-а, тя пак е "улучила десетката" с друг договор с парламента. Той е за 522 324 лв. и включва 250 персонални компютъра, 10 лазерни печатащи устройства, 10 лазерни мрежови принтери и 32 лаптопа.
Само за сведение ще споменем, че в началото на 2008-а (по-малко от година преди първия договор с "Лирекс") компютърната техника и периферия на Народното събрание бяха обновени срещу 515 427 лева. Тогава за доставчик на устройствата – 150 персонални компютъра, 40 лаптопа, 8 сървъра, 40 монитора, 150 лазерни принтера и аксесоари, бе избрана "Нет ИС". Компанията вече е заличена, но неин собственик и управител до края на 2009-а е бил бившият шеф на "Български пощи" Деян Дънешки.
Къде и как са потънали всички тези устройства за толкова кратко време – не е много ясно. Нито могат да се развалят, нито да остареят така, че да не стават за ползване. Редовното обяснение на институциите е, че се прави поетапна подмяна на оборудването, за да е съвместимо то с новите софтуерни продукти. Машините, които все пак можели да се използват, се дарявали на други бюджетни организации, чиито хардуерни потребности се покриват от параметрите на подменената техника.