Ипотечни кредити за над 53 млн. лв. са отпуснати през първата половина на годината. И пазарът им продължава да расте вследствие на засилената активност на купувачите на жилища. Ако преди кризата годишният процент на разходите беше около 8%, в момента той е в рамките на около 5%, а лихвите по ипотечните заеми се движат в диапазона 4.25-4.75 процента. Ипотечният пазар ще остане активен и през втората половина на годината, а тенденцията лихвите да продължат да падат плавно ще се запази.
Европейските банкови регулатори не трябва да се пречкат в краката на кредиторите, а да позволят на банките в еврозоната да си вършат работата. Това коментира главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън. Голяма част от банките се представиха добре със стрес-тестовете“, заяви 60-годишният банкер, на продължаващите удари и промяната на правилата и на изискванията не е добре дошло за гражданите в тези страни – то дестабилизира финансовата система“, допълни той.
Пенсионни партиди на обща стойност близо 100 млн. лв. бяха прехвърлени от един в друг универсален фонд само през първите три месеца на годината. Това е най-голямата сума, която осигуряващите се лица преместват в рамките на едно тримесечие през последните пет години. Броят на партидите също е рекордно голям – почти 50 хил. са избрали да се осигуряват в различен от досегашния си фонд.
Българите инвестират по-малко от 10% от спестяванията си в ценни книжа. За сравнение – делът на инвестициите на европейците в такива инструменти надхвърля 30 на сто. При ниските лихви по депозитите вариантът за инвестиции, който повечето търсят, са имотите.