В разгара на лятото болниците бяха "зарадвани" с новината, че парите им по клинични пътеки ще бъдат орязани, тъй като бюджетът на осигурителния фонд за пореден път издиша. Изникнаха още куп проблеми – някои клиники нямат пари за заплати, други спешно търсят лекари и медицински персонал. По традиция "най-драматургично" е положението в общинските лечебници, които наред с посочените препятствия се чудят как да пооправят остарелия си сграден фонд, за да останат конкурентни на пазара. Не е тайна, че половината от българските болници са в плачевно състояние, което осен че отблъсква пациентите, носи и сериозни рискове за тяхното здраве. В условията на хронична финансова криза някои здравни заведения, предимно в големите градове, все пак си позволяват да отделят средства за ремонти. В същото време други са забравени от Бога и работят в ужасни условия.
Бялата лястовичка, що се касае до обновяването на болници, несъмнено е София. Неотдавна столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че инвестициите в общинските лечебници и поликлиниките от бюджета на общината и приватизационния фонд възлизат на около 1.6 млн. лева. Обновено и модернизирано бе Неврологичното отделение на Първа МБАЛ, като за реконструкцията кметството плати 350 хил. лева. Клиниката е с площ от 600 кв. м. и в нея бяха подменени подовата настилка, облицовката на стените, електроинсталацията. Поставени бяха окачени тавани и LED-осветление, направен беше ремонт на ВиК, изградени са санитарни възли за хора с увреждания. Освен това са сменени дограмата и вратите на стаите и работните помещения, предстои и ремонтиране на отоплителната система. Сменен бе и покривът.
"Това е една от болниците, за която ясно отбелязахме, че ще направим всичко възможно да оздравим и защитаваме, защото София се нуждае от своите общински лечебници. Това е добрият модел – болница, която работи добре, да отдели от своя ресурс и ние да добавим. Тогава ефектът е много по-голям", заяви Фандъкова.
Някои от останалите ключови столични лечебни заведения също ще се заемат с планови ремонти през лятото. Няма да работят две отделения на университетската болница "Царица Йоана". До 25 септември затварят интензивните отделения за лечение на съня, а до 1 септември ще се обновява и Клиниката по очни болести на ИСУЛ. Същото се отнася и за Клиниката по пластична хирургия в Александровска болница. Отделението по очни болести и на Първа градска болница няма да приема пациенти от 13 до 21 август. До 7 август бе планиран да завърши ремонтът в Отделението по спортна травматология и ортопедия, както и в Операционния блок на болница "Професор Шойлев". Мащабна реконструкция се подготвя и в столичната университетска болница "Света Анна". През следващата година ще бъдат обновени и реконструирани Неврохирургичната клиника, Клиниката по нервни болести и Клиниката по ортопедия и травматология, като за тази цел са заделени 1.38 млн. лева.
Продължава и обновяването в Националната кардиологична болница. След като през март 2016-а бяха открити модернизираните за 1.24 млн. лв. отделения по педиатрия, детска кардиология и кардиохирургия, следват нови ремонти в столицата и във филиала в Банкя за още 300 000 лева.
Нов спешен център ще се изгради в Самоков. Комшиите от Дупница пък най-накрая ще решат въпроса с отоплението на общинската болница. Градът успя да осигури финансиране по Норвежката програма за отопление на газ. Поръчката се изпълнява от фирма "Нивел Строй", а кметът инж. Методи Чимев е обещал всички ремонти да приключат до 15 септември. В лечебницата не е имало централно отопление повече от 15 години и пациентите били принудени да се топлят с подвижни електрически печки.
На по-топло ще се радват и пациентите в Поморие. Местната общинска болница ще плати почти половин милион лева за основен ремонт на отоплителната си инсталация.
На другия полюс е Специализираната болница за рехабилитация в гр. Баня, Карловско. Тя е построена през 1936-а, а местните хора казват, че нямат спомен да е била ремонтирана някога. Шкафчетата се заключват с един-единствен ключ, а тоалетните и другите помещения са в плачевно състояние. Неотдавна и дърво е паднало върху сградата. В същото време сайтът на Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс, е качил снимки на лечебното заведение с водни процедури, масаж, както и от двора, но без стаите и тоалетните. По ценоразписа за свободен прием основно ремонтиран апартамент с две легла се предлага на цена от 50 лв. на ден, основно ремонтирана стая с едно легло – за 42 лв., а с две – за 40 лева. Колкото до неремонтираните стаи с едно и две легла, те се продават съответно за 35 и 34 лв., а такива с по две и три легла с обща баня и тоалетна – за по 27 лева. Явно обаче ремонтът е бил строго секретен и дори гостите на санаториума не могат да открият резултатите от него.