Около 40 млн. лв. в касата на КТБ за три месеца

ктб

Близо 40 млн. лв. са постъпленията в сметката на синдиците на фалиралата Корпоративна банка през последните три месеца на 2016-а, пишат те в докладите си. Това е добра новина, тъй като тези суми са достатъчни, за да осигурят и тяхната издръжка, и на екипите им, които работят по осребряването на активите на банката. Освен това и остават немалки суми – около 34 млн. лв., с които се увеличават парите по тяхната сметка. По неофициална информация в нея вече има около половин млрд. лв. и още около 150 млн. лв. под формата на държавни ценни книжа. Основната част от тях обаче – над три четвърти от сумата, са натрупани не по-време на продължаващата повече от година и осем месеца несъстоятелност, а по времето на осеммесечната квестура в кредината институция.

Друга добра новина е, че до края на годината ще бъде направена първата частична сметка за разпределение на натрупаните от синдиците средства. Което значи, че кредиторите на банката вече ще могат да получат част – макар и минимална, от вземанията си. Колко процента от общия размер ще бъдат те, кога и по каква схема ще им бъдат възстановени обаче зависи от много обстоятелства.

Първото от тях е дали ще бъде намерен купувач за активите на банката като цяло. Според някои експертни мнения общият размер на активите на КТБ  ще бъде оценен на около 1 млрд. лв. – с около 200 млн. лв. по-малко от балансовата им стойност.

Продажбата на активите като цяло е най-добрият вариант за изход от несъстоятелността на Корпоративна банка. При него купувачът осигурява и изплаща накуп 1 млрд. лв. на кредиторите на банката, в съответствие с реда, на който те се намират, и според дела на вземането им. Стигне ли се до продажбата на активите на банката като цяло, с тази операция ще приключи и процедурата по несъстоятелността.

Проблемът е, че това е най-сложният и практически най-малко вероятният развой на събитията. Причината е, че купувач на активите на фалирала банка като цяло може да бъде само друга банка. Или дружество, получило от БНБ предварителен банков лиценз. А евентуалният купувач пък би трябвало да докаже, че разполага с налични средства, които са най-малко равни на сумата, посочена при оценката на активите. С тях той трябва да се разплати с кредиторите на КТБ в рамките на 30 дни след получаване на разрешението за покупка на активите на затворената банка.

Доколкото очакванията са, че тази оценка ще е около 1 млрд. лв., трудно е да се каже дали ще се намери инвеститор, който е готов да похарчи бързо подобна сума.

Вторият и по-вероятен вариант за разплащане с кредиторите на КТБ е това да стане за сметка на вече натрупаните там ликвидни средства – те са около 650 млн. лева. Сумата им може би ще се увеличи с около 120 млн. лв., ако до началото на този процес синдиците на КТБ успеят да намерят купувач и за Търговска банка "Виктория", която е дъщерна на КТБ.

Процедурата за търсене на купувач за нея е удължена и ще продължи и след приключването на прегледа на качеството на активите. За нея вече има проявен инвеститорски интерес, но може да се окаже, че в случая по-изгодният вариант за масата на несъстоятелността на КТБ е доброволната ликвидация на "Виктория". Тя обаче изисква повече време – поне половин година. А вземе ли се решение да се използва този начин за осребряване на този актив на КТБ, синдиците ще плащат само от натрупаните вече средства по сметките си.

Тук има още една подробност. И тя е, че по закон синдиците са длъжни да заделят от натрупаните вече средства суми, с които да обезпечат претенциите на гражданите и фирмите, обжалвали сегашния списък на кредиторите.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст