С мирис на море и избори

Магистратски избори

Кандидатите за членове на следващия Висш съдебен съвет ще водят свои предизборни кампании, по време на които ще могат да агитират в своя полза – при срещи с колегите си, както и пред професионални организации и медии.

За мащабната организация на "саморекламата" си обаче те няма да могат да ползват материална и финансова подкрепа от политически партии или свързани с тях граждански организации и държавни органи. Няма да могат да дават и обещания към конкретни избиратели (т.е. колеги магистрати), свързани с бъдещата им дейност във ВСС. А освен това тези предизборни изяви трябва да се провеждат в извънработно време – за да не пострада покрай избора нито работата на кандидатите, нито на техните колеги.

Номинации за следващите кадровици пък ще може да направи всеки редови съдия, прокурор или следовател. Те ще се внасят писмено пред сегашния ВСС, а съответната негова колегия ще се произнася по допускането на кандидатите до вота. А ако кадровиците решат да злоупотребяват с правото си на преценка – отказите им да допуснат кандидат до вота ще могат да се обжалват пред петчленен "сборен състав" от съдии на ВКС и ВАС.

Всичко това са само част от правилата за провеждането на този вид избор, които пленумът на ВСС прие буквално в последните дни, преди да излезе в ежегодната си лятна ваканция. Проектът за тези правила вече е публикуван в сайта на съвета заедно със съобщението, че те са били приети на 28 юли – на последното за този сезон пленарно заседание.

Мандатът на сегашните висши кадровици изтича на 3 октомври 2017 година. Според конституцията той е пет години. А и след изтичането му днешните му членове не могат да бъдат преизбирани веднага.

На пръв поглед изглежда, че времето, което днешните членове на съвета имат, за да се сбогуват с властта си, изглежда сякаш необозримо дълго. Но всъщност не е така. Защото подготовката за избора на следващите вече тече. А и няма как да е другояче, след като най-късно до 3 декември тази година ВСС трябва да организира и да проведе "пробно" електронно дистанционно гласуване – за да тества системата, която ще се ползва при същинския избор.

Истинската изборна въртележка обаче ще започне през февруари догодина, когато ще започне насрочването на общите събрания на отделните професионални гилдии – прокурори, съдии и следователи. Те трябва да бъдат не по-рано от осем месеца и не по-късно от 6 месеца, преди да изтече мандатът на сегашния ВСС.

Общите събрания ще се провеждат в два последователни уикенда и ще се излъчват пряко по интернет чрез сайта на ВСС. Решенията им ще са валидни, ако присъстват повече от половината магистрати, включени в избирателните списъци, които съветът ще трябва да подготви до избора. И при по-малък брой присъстващи обаче събранието ще може да се проведе – само че час по-късно от предвиденото. В този случай вече ще бъде без никакво значение колко магистрати има в залата.

Най-важният въпрос обаче е как ще се гласува за следващите "стопани" на лъскавата сграда на "Екзарх Йосиф" 12 в София. Магистратите първи ще се включат в битката за допускане на електронно гласуване по време на избори – за разлика от целокупното гражданство, на което засега тази възможност само му се обещава в бъдеще време. За магистратите обаче вече е сигурно, че през 2017 г. те ще могат да гласуват дистанционно за новите си кадровици. Едновременно с това правилата им дават още две възможности: да гласуват в урни с обичайните хартиени бюлетини или да гласуват пак електронно, но на място – т.е. по време на самото общо събрание, което ще осъществява избора.

Обявените резултати ще подлежат на оспорване пред същата "сборна команда" от съдии във ВАС и ВКС. А при установяване на нарушение на закона ще се провежда нов избор максимум месец по-късно. Като гаранция за честността на избора е предвидена и възможността медиите да присъстват "на всички етапи от изборния процес". Както и наблюдатели от неправителствени организации, които обаче предварително трябва да заявят желанието си да участват и да се регистрират в съответната колегия на ВСС.

Дали тези изборни правила ще успеят да подсигурят качествен състав на следващия Висш съдебен съвет предстои да видим. Надежда все още има, макар че вече свикнахме да казваме след всеки ВСС, че по-лош от него не може да има. И все ни изненадват с това колко още може…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст