Кредиторите на "КМБ България" – фирмата, която притежава търговските обекти с марката "Карфур" в страната ни, ударно разпродават нейните имоти. Преди три месеца се появи обява за публичен търг за имота на компанията в столичния квартал "Младост" и той бе придобит от ипотекарния й кредитор "УниКредит Булбанк". Сега, в началото на август, на сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители за принудителна публична продан са обявени други два търговски обекта – единият е в Стара Загора, а другият в Бургас. Явно задълженията на "КМБ България" са доста сериозни, защото първоначалната цена, от която започват наддаванията, е общо 37.23 млн. лв. – 22.68 млн. лв. за сградата в Стара Загора и около 14.55 млн. лв. за сградата в Бургас. Но докато в обявата за последния имот пише единствено, че той е ипотекиран, без да се посочва в чия полза е направено това, то за сградата в Стара Загора в обявата за търга е посочено, че тя е ипотекирана в полза на гръцката "Алфа Банк". Освен това върху нея са наложени възбрани от "Банка Пиреос България" и от ИНВЕСТБАНК, както и от ред фирми, които явно са доставчици на КМБ като "Захарни заводи", "Диверсистем", "Мес-Ко" и други. Възбрана е наложена и в полза на Столична община, което говори, че "КМБ България" има неуредени взаимоотношения и с местните власти в София.
Явно фирмата длъжник въобще не е преодоляла финансовите си проблеми, предизвикани от свиването на пазара и на потреблението, което нанесе сериозен удар върху търговската дейност на нейните супемаркети с марката "Карфур". Основна причина за финансовите й проблеми е оттеглянето на френската компания майка. Първоначално 60% в "КМБ България" държеше гръцката Marinopoulos, а 40% бяха на Carrefour Marinopoulos – съвместна фирма между същите групи – гръцка и френска. В средата на 2012-а обаче французите се оттеглиха от съдружието и "КМБ България" стана изцяло собственост на Marinopoulos, която продължи – чрез франчайз, да използва правата върху марката "Карфур" за България, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения. През 2014-а "БМГ България" сключи споразумение с друга компания – "АП Март", собственик на търговската верига "Пикадили", за обединяване на бизнеса. От офиса на "БМГ България" тогава обявиха сливането като сделката на годината. Но както става понякога, след блестящия годеж не последва пищна сватба, а шумна раздяла.
Споразумението между двете дружества бе прекратено година по-късно, тъй като според "АП Март" от "БМГ България" не е внесло в срок своята част от увеличението на капитала на общата компания – 46 млн. лева. Впоследствие гърците регистрираха дружество в Холандия с име "КМ Болканс". То стана 100% собственик на "КМБ България", но и това не помогна да се справят с проблемите в бизнеса си, което се вижда и от положението им в другите балкански страни. Според някои финансисти гръцките собственици на хипермаркетите се нуждаят от финансова инжекция в размер поне на 15 млн. евро, за да запазят веригата от магазини с марка "Карфур" в България. В противен случай кредиторите им ще вземат обектите им и на първо време ще й ги дават под наем – докато си плаща. А когато вече не може и това да прави, кредиторите окончателно ще продадат сградите на други инвеститори, за да си възстановят дадените заеми. И това ще е краят на веригата хипермаркети.