Със специална заповед на управителя на БНБ Димитър Радев и на министъра на финансите Владислав Горанов са освободени от облагане с ДДС покупко-продажбите на територията на България на 164 вида златни монети, отсечени в монетни дворове по цял свят. Тези монети получават статут на "инвестиционно злато", чието облагане се третира по особен начин, описан в чл.160-163 от Закона за ДДС. В обхвата на заповедта попадат дори и монети, отсечени в далечни от Европа и дори екзотични дестинации като Мексико, Австралия, островите Кук и други подобни.
С най-висока стойност от чуждестранните монети в този списък са златните монети "Цепелин" и "Наутилус" от островите Кук с номинал от 1000 долара. Както и монетата "Титаник" от Британските Вирджински острови, както и двата вида златни монети "Лунен Календар" от Австралия, чийто номинал е съответно 1000 и 3000 австралийски долара.
Сред най-скъпите златни български монети са "Четвероевангелие на Цар Иван Александър" и "120 г. Българска народна банка" – всяка с номинал 20 хил. лв. и "Храм-паметник Св. Александър Невски" с номинал от 10 хил. лева. Инвестицията в златни монети и кюлчета е доста развита на Запад, където през годините на кризата, когато цените на различните борсови инструменти се сринаха, тя се превърна в доста атрактивна форма на спестяване. Причината е, че заради нестабилността на валутите, на ценните книжа и на други борсови стоки, златото стана алтернатива за съхраняване на богатството. А при положение че на Запад, а вече и у нас, банковите депозити престанаха да носят доходи, златото се превръща в много добра алтернатива за спестяване. Но най-вече за гражданите в държави с добре развити пазари, където има ежедневни котировки за обратно изкупуване. Именно те гарантират ликвидността на инвестиционното злато. У нас такъв пазар и такива котировки няма. Затова спестявания в инвестиционно злато за българите са екзотика. По-скоро тези монети представляват интерес за нумизматите или са колекционерска прищявка на хората, които имат излишни пари.