Британците намират рая в бедна България

село Алино

Всяка година, орди от британци се местят в Испанската Коста дел Сол, или Южна Франция в търсене на по-слънчево и по-спокойно място за живот. Но няколко хиляди са намерили своя рай в най-малко вероятно място – България, най-бедната страна членка на Европейския съюз. С ниския си стандарт на живот, нацията на седем милиона е станала най-добре пазената тайна за британските граждани, които искат да се пенсионират или да преосмислят своето съществуване.

Най-малко 10 000 британци живеят тук – от време на време или за постоянно, въпреки че действителната цифра може да бъде много по-висока, тъй като повечето от тях не се регистрират пред местните власти.

Сред тези, които наричат бившата комунистическа страна "дом" са Тина и Кевин Брасингтън, университетски преподаватели, които са зарязали добре платените си работни места в Кент през 2011 г. и са стартирали малка био ферма в сърцето на селските райони на България.

"Чаша чай?", изчуруликва Тина, след като отваря зелените врати на имението, разположено на прашен път в малкото село Алино, на 50 км южно от София. Зад дребничката брюнетка, подскачат козлета из кичеста градина, обляна в слънчева светлина. Редици от зеленчукови лехи се виждат сред овощни дървета и цветни храсти. Заедно с мъжа си отглеждат пилета, гъски, прасета.

Двойката, и двамата около 40-те години, казват, че в България са сбъднали така наречената "мечта за самодостатъчност."

"Отне ни няколко години, за да превърнем изоставената къща и градина в нещо красиво, където отглеждаме нашата собствена храна," казва Кевин, отпивайки от чашата, украсена със знамето на Обединеното кралство. "Научихме се да бъдем щастливи с по-малко", добавя Тина, която в един момент работи като маркетингов специалист за банки в Лондон. Когато не продават продукцията си на пазара, те водят на паша селските кози, срещат се със съседи на кафе и подобряват своя български.

"Това не е Испания, където можете да живеете като англичанин в английска общност. Авантюристите са тези , които идват в България" казва Кевин.

Новините за скорошния вот на британците за излизане от ЕС се оказват притеснителни дори за тях.

"Горд съм, че съм британец, но също така обичам живота си тук. Не мисля, че двете са взаимно изключващи се, "казва Тина.

Романсът с България започва през 2004 г., когато София стартира мащабна кампания във Великобритания, за да привлече чуждестранни инвестиции в туризма. Влизането на България в ЕС, три години по-късно, допълнително улеснява нещата за живот и работа.

Британци са купили около 60 000 домове в периода между 2004 и 2008 г., според Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
Бумът дори вдъхнови излъчваната преди време по БНТ комедия "Английският съсед", с персонаж – британски пенсионер, който се движи към измислено българско село.

"Притокът на британци намаля с финансовата криза, но хората все още идват, особено млади по душа пенсионери", каза Драганов. Според него е Изненадващо, че много от тях не избират курорти, а отдалечени, необичайни места. Те търсят "усещане за общност и звездни нощи", казва Драганов пред Агенция Франс Прес (AFP).

Ким Сейър от Норич е един от първите британци, заселили се в село Марча в централната част на България. Много британци са привлечени към региона заради планините, езерата и средновековното наследство.
"Видях една статия за България преди 12 години. Винаги съм искал да отида в чужбина и след развода ми, реших да направя този ход ", казва за AFP, 56-годишният експерт по ВиК и строителство. Неговият огромен имот разполага с няколко самостоятелно построени къщи и луксозен плувен басейн с изглед към тучна долина.

"Аз не бих могъл да живея така у дома", казва той с усмивка.

В близкия град Дряново, британски акценти могат да бъдат чути на всяко кафене. "Преди десет години, ние мислехме, че британците са екзотични, но сега са толкова много, че е не им обръщаме внимание", казва местния жител Янко Стефанов.

"Аз ги познавам всички тук. Те ме наричат Яков ", смее се той. Негови британски приятели са пенсионираните музиканти от Белфаст Стивън Мълхерн и неговата партньорка Катрин, които притежават парцел земя , край черен път в село Туркинча. Те напуснали Лондон преди три години след като осъзнали, че техните пенсии ще стигнат за по-дълго в България, където големи домове могат да бъдат закупени за по-малко от 15000 евро (12 700 паунда).

Двойката признава, че животът може да бъде труден през зимата, по време на прекъсвания на електрозахранването и силен снеговалеж. "Ние не сме слепи за факта, че това не е богата страна, но това не ни пречи да мислим, че това е страхотна място", каза Катрин.

Въпреки различията си, британци тук имат едно общо нещо: те се надяват тяхното правителство ще намери споразумение с ЕС след "Брексит", за да защити техния експат статус.

"Ние искаме да останем, ако те ни пуснат", казва бившият военен пилот Кийт Дейвис, който ръководи компания за Експат услуги в село Гостилица.

"Аз никога няма да загубя английската си идентичност, но животът ми е тук.", допълва той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст