Британският офис за разследване на крупни измами (Serious Fraud Office – SFO) стартира официално разследване срещу самолетния производител "Еърбъс Груп" по съмнения за измами, подкупи и корупция при продажбите на пътнически самолети "Еърбъс". Висшият орган твърди, че са открити несъответствия в декларации на самолетния производител при използването на посредници от трета страна по време на преговорите за продажби на нейните реактивни самолети.
Агенцията по експортно финансиране на Великобритания и аналогичните френски и немски агенции са замразили издаването на експортни кредити на "Еърбъс Груп", което ще ограничи достъпа на авиокомпанията до търговски фондове. Тези агенции предоставят финансиране за някои сделки със самолети на "Еърбъс", за да спомогнат насърчаването на износа.
Британската агенция от своя страна не се ангажира да определи за колко време ще бъде спряна финансова подкрепа за самолетния производител.
От ръководството на "Еърбъс" обявиха, че работят с агенцията по възстановяването на кредитно финансиране, тъй като авиокомпанията този процес е отделен от стартираното разследване по обвинение за измами. Очакванията на компанията са спряната финансова подкрепа да бъде възстановена преди края на годината.