БСП неочаквано забави решението си кой да бъде номиниран за президент. Очакваше се това да стане ясно на 14 август, когато трябваше да се проведе Националният съвет на партията. Той трябваше да избере от шестимата кандидати, излъчени от общинските конференции. Изпълнителното бюро на партията обаче е взело решение да отложи пленума.
Причината е, че двама от кандидатите, получили номинации от общинските партийни организации и изявили желание да участват в гласуването им от членовете на Националния съвет, към момента не отговарят на изискванията на закона, се казва в съобщение от централата на социалистите.
Ръководството на партията смята, че на всички номинирани трябва да се осигури равнопоставеност в състезанието и никой да не бъде изключван от него. Дава се възможност на двамата кандидати да отстранят пречките за явяването им, твърдят още от "Позитано" 20.
Единият е Мая Манолова – на основание чл. 158 от Изборния кодекс и чл. 14 от Закона за омбудсмана, тя не може да бъде посочвана и регистрирана за кандидат-президент от името на партия или коалиция, докато заема поста омбудсман. Той е надпартиен и деполитизиран. Съгласно изискванията на закона, за да бъде номинирана от БСП, тя трябва да напусне досегашния си пост.
Вторият – генерал Румен Радев – на същото основание на закона, може да бъде посочван и регистриран от политическа партия, едва след напускане на досегашния си пост. Процедурата е в ход. Чака се указ на президента.
Преди дни в столетницата избухна скандал, в който бяха замесени и медиите. Мая Манолова беше обвинена, че се опитва да бламира лидера на партията Корнелия Нинова, която лично издигна кандидатурата на ген. Радев. На омбудсмана беше приписано намерението да се кандидатира като конкурент на БСП. Тогава Манолова обяви, че няма подобно желание и изтъкна, че е предложена от повечето местни организации за поста. След това решение на съпартийците й вратите към евентуалната й номинация се затварят, защото тя едва ли би поела риска да напусне поста на омбудсман, при неяснотата дали е възможно да спечели дори вътрешнопартийния вот за "Дондуков" 2.
Мотивите на социалистите за решението им се основават на чл. 158 от Изборния кодекс: Не може да бъдат посочвани и регистрирани като кандидати от името на партии и коалиции военнослужещите от въоръжените сили, служителите в дипломатическата служба, служителите от Министерството на вътрешните работи, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана и Държавната агенция „Технически операции”, държавните служители от Държавна агенция „Национална сигурност”, съдии, прокурори и следователи, както и други лица, за които със закон е забранено членство в политическа партия. Тези граждани може да участват в изборите като независими кандидати.
Както и на чл. 14 от Закон за омбудсмана: Длъжността на омбудсмана и на заместник-омбудсмана е несъвместима с друга държавна длъжност, длъжност по управление в търговско дружество или юридическо лице с нестопанска цел, както и с членство в политическа партия или синдикална организация. Омбудсманът и заместник-омбудсманът не могат да извършват търговска дейност.
Междувременно социалистите добавиха още две имена в надпреварата. Това са Таско Ерменков и Марио Трайков. Така броят на потенциалните кандидати за президент достига до 8 заедно с досегашните Илияна Йотова, Янаки Стоилов, проф. Румен Гечев, Михаил Миков, Мая Манолова и ген. Румен Радев. Това съобщи евродепутатът от БСП Илияна Йотова.
Освен това днес те трябваше да се срещнат с ръководството на "Движение 21", за да обсъждат евентуално общо явяване. Хората на Татяна Дончева обаче се отказаха в последния момент, те изтъкнаха като причина, че БСП се раздира от вътрешни конфликти и не е готова за преговори.
Утре столетницата трябва да проведе среща с представители на АБВ отново за евентуална подкрепа на кандидатурата на социалистите. Георги Първанов вече изрази одобрението си към ген. Радев, без да даде категоричната си позиция обаче.