Манолова: Децата бежанци са жертви на трафик, никой не се интересува от тях

Oбществена дискусия на тема „Защита правата на непридружените деца – бежанци”

Децата бежанци често стават жертва на трафик, предупреди омбудсманът Мая Манолова. "Всички непридружени деца, които пристигат на територията на България, идват незаконно и си тръгват незаконно", обясни тя по време на обществена дискусия на тема "Защита правата на непридружените деца – бежанци“.

През изминалата седмица Манолова и експертите и са извършили проверки на всички места за настаняване на бежанци на територията на цялата страна. Проверките са проведени след писмо до омбудсмана от Съвета на жените бежанци. Манолова е провела повторни проверки в двата бежански центрове в София в понеделник.

"Не открих нито една причина тези деца да останат тук! На тях се гледа безучастно. Никой не го интересува какво ще се случи с тях по-натам и как ще платят на трафикантите. Дали няма да крадат, проституират, дали няма да станат жертви на донорство или ще се радикализират", обясни Манолова и добави, че по време на проверката се е натъкнала на факти за каналджийство и трафик на хора. Омбудсманът обяви, че след дискусията има среща в ДАНС, където ще изложи тези факти.

"Установяването на точното число на непридружените деца-бежанци непрекъснато се мени. Към края на миналата седмица са регистрирани 143 деца. Най-много са в центъра на "Военна рампа" – 49 и в "Овча купел" – 30 деца. Вчера обаче броят им се оказа различен! В един от центровете от 10 деца от Афганистан се оказа, че са останали 2. Местоположението на другите деца е неизвестно.", разказа омбудсманът.

От направена справка, става ясно, че от 1.01.2016 година до 31 юли във центъра във "Военна рампа" са настанени 537 непридружени деца. Към 02.08.2016 година 489 са напуснали без да е завършена процедурата по убежище. От тези 489 деца – 394 са от Афганистан, 69 от Пакистан, 17 от Ирак, 7 от Сирия и по едно от Бангладеш и Иран. Средният им престой на територията на страната е между 1 и 3 седмици

"От начало на годината през центровете са преминали общо 2288 деца и ако се запази тази тенденция, до края на годината техният брой ще нарастне до 4000, което е двойна на тези през миналата година, когато броят им е бил 1880", каза Мая Манолова.

От думите на омбудсманът стана ясно, че всички деца, настанени в центровете са заловени на зелена граница. След като биват заловени те се настаняват в центъра в Елхово, където те формално се вписват заедно с възрастните.

"Това настаняване е на ръба на закона!", подчерта Манолова. Според разпоредбите те трябва да бъдат настанени при роднини или в специална институция. Според нея проблемът е, че не се прави разграничение между това дали децата пристигат със значим възрастен или сами. "Децата от Сирия пристигат с възрастен, а децата от Афганистан сами", обясни тя.

Омбудсманът разказа, че по време на проверка се е срещнала с две 14-годишни момчета, които били тръгнали към Норвегия, където живеел далечен братовчед на едното момче. "Нямат пари, нямат телефон и не знаят как ще стигнат, чакат каналджии. Как ще заработят тези пари аз не знам, те не знаят никой не знае. Казват, че били в група с още 10 деца, но другите вече били заминали за Австрия и Германия", обясни Мая Манолова.

Тя разкири и друга история на 6 годишно момиченце, което било придружено от човек на видима възраст 30-40 години, който твърдял, че е дядо й. "Дали това е така или не никой не знае, защото и двамата нямат документи, а възрастният отказва интервю", каза тя.

Според Манолова е необходимо да започне в най-ранени етап да се води регистър – база данни за децата мигранти,  за децата да има подходящи условия за образование и здравеопазване. Социалните служби също трябвало да бъдат информирани още  първата фаза на настаняване.

"В центъра във Военна рампа условията са много лоши! Канализацията е избили и дори ни предупредиха с отварини обувки да не отиваме в края на коридора", разкри омбусманът и добави, че условията в центъра в Овча купел също са лоши.

Манолова беше категорична, че текстът в Закона за убежището и бежанците не работи в частта си за непридружените деца. От думите и стана ясно, че на всяко непридружено дете-бежанец трябва да се назначи представител от кмета на общината. Така кмет на столичен район е назначил куриера в общината да отговаря за всички 537 деца. "Куриерът е напуснал, разбирайки, че не може да се справи, като в конкретния случай той е напуснал след отказ да се подпише за тежка медицинска интервенция на дете", уточни Манолова. След напускането на уриера кметът намира вратичка в закона и оставя 50 деца без представител. Поради тази причина омбудсманът ще предложи законодателни промени, с които ще се азпише професионалния характер и отговорностите на представителя. Ще се търси и подкрепата на неправителствения сектор, каквато според Манолова е практиката в другите страни. Ще се иницират и обучения за подкрепа и мрежа за обмен на добри практики.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст