Излишък от 3.07 млрд. лева по консолидираната фискална програма към края на юни 2016 година, отчете Министерството на финансите. Сумата се формира от остатъците от националния бюджет – в размер на 1.6 млн. лева и тези от европейските средства – 1.4 млн. лева. За сравнение през първото полугодие на 2015 година беше отчетен бюджетен излишък от 889,5 млн. лева.
Подобен резултат не се е формирал у нас от началото на икономическата криза, става обясниха от ведомството на Владислав Горанов. Основните фактори за финансовото подобрение на станата ни са концентрацията на постъпления на евросредства, повишената събираемост на приходите и отложените разходи.
Към края на юни приходите и помощите в хазната възлизат на 17.7 млрд. лева, става ясно от бюджетното салдо.
Приходите от ЕС намалели със 66.2 млн. лева
В началото на годината Европейската комисия възстанови част от сертифицираните разходи за изминалия програмен период 2007 – 2013, които у нас бяха извършени реално към края на 2015 година. Освен това страната ни получи и авансови плащания по новия програмен период 2014-2020 година. Общият размер на европостъпленията към края на юни достигна 1.9 млрд. лева. Въпреки това възстановените средства се оказаха със 66.2 млн. лева по-малко в сравнение със същия период на 2015 година.
Данъчните приходи с 1.2 млрд. лева ръст
От салдото по консолидираната фискална програма се вижда още, че данъчните приходи на страната ни са се увеличили за година с 1.2 млрд. лева. Като към края на юни те са достигнали 13.4 млрд. лева.
В структурно отношение най-значително е увеличението на постъпленията от косвени данъци. Към края на юни те са нараснали с 13.2% на годишна база, достигайки 6.8 млрд. лева.
За първите 6 месеца на годината приходите от ДДС са се увеличили с над 409 млн. лева достигайки 4.3 млрд. лева. Размерът на невъзстановения ДДС към края на юни е 122,9 млн. лева. С близо 374 млн. лева са скочили и приходите от акцизи, които към края на юни възлизат на 2.3 млрд. лева. При митата увеличението е в рамките на 83.6 млн. лева. Постъпленията от другите видове данъци са били в размер на 591 млн. лева.
Финансовото ведомство отчита и 5% годишен ръст на приходите от социални и здравноосигурителни вноски. Към края на полугодието те са представлявали 3.5 млрд. лева.
Държавните постъпления от преките данъци са нараснали със 7.4% до 2.5 млрд. лева.
Разходите на бюджета се свили със 767 млн. лева
Като цяло разходите по консолидираната фискална програма вървят в обратна на приходите посока. Към края на юни те възлизали на 14.6 млрд. лева. Това е спад от 767 млн. лева на годишна база.
По-ниското изпълнение на разходите през първите шест месеца на годината е свързано преди всичко със забавяне при някои капиталови разходи. Тъй като от една страна липсва припокриване на плащанията от два програмни периода. Освен това е налице изместване на голяма част от капиталовите разходи в последното тримесечие на годината, което означава, че в края на годината ще има по-големи разходи по отложени проекти.
Към края на юни страната ни е превела 397.4 млн. лева в общия бюджет на Евросъюза, става ясно още от отчета.