Около 7% от местообитанията в зоните по Натура 2000 са определени като гори във фаза на старост, обявиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ), относно състоянието на държавните горски територии. Резултатите са следствие на вече реализиран проект на МЗХ и Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) за опазването на горите във фаза на старост.
През миналата година, правителството е одобрило увеличаването на площта на защитните гори със 105 000 ха в отговор на очакванията на обществеността за по-добра превенция на горските територии.
В резултат на усилието на министерството целта е постигната и вече близо 107 000 ха гори във фаза на старост, похвалиха се от ведомството. Така общо над 200 000 ха държавни гори ще имат специален статут и в тях ще бъдат наложени определени строги ограничения във връзка с тяхното стопанисване.
Данните бяха оповестени на среща на министерството с представители на неправителствени и браншови организации от горския сектор, организации на собственици на общински и частни гори и представители на държавните горски предприятия.
"С предприетите стъпки, страната ни вече отговаря на европейските директиви за местообитанията, с което гарантира поддържането на благоприятен природозащитен статус за отделните видове горски местообитания в защитените зони по Натура 2000", е заявил зам.-министърът доц. Георги Костов.
На събитието е представена "платформа за сътрудничество за запазване на българската гора". платформа за
"Целта на платформата е да се осъществи трайно и действащо партньорство между гражданското общество и ИАГ, както и да се даде още една възможност за съвместни дейности по опазване на горите. В платформата ще могат да се регистрират партньорски организации, които в реално време да предават сигнали за нарушения в горите, както и да участват в извършените проверки", допълнил зам.-изпълнителният директор на ИАГ инж. Каменов.