Дивидентите следват пулса на парите

Най-високи дивиденти за 2015 г. (лв.)

Публичните компании ще платят 156.534 млн. лв. на притежателите на техни книжа като дивидент. Все повече фирми разпределят печалбата си от миналата година. Тя е малко по-голяма в сравнение с платените 136 млн. лв. от печалбата им за 2014-а. А през 2013-а обаче за тази цел бяха заделени 162.237 млн. лева.

Решенията за разпределение на печалбите на компаниите вече са гласувани и повечето от тях даже са ги изплатиха. Сумите за една акция и през тази година са в доста широки граници – от части от стотинката до 2.60 лв. – толкова се пада на една ценна книга от варненската фирма "Кораборемонтен завод Одесос" например.

Четиридесет и три от тези дружества успяха да се вместят в законовия срок за провеждане на редовното си общо събрание (30 юни), където по правило се обсъждат и гласуват тези решения. "София Комерс Заложни къщи" и "Химимпорт" зарадваха с дивидент и притежателите на обикновени акции (съответно по 1 и по 0.045 лв.) и на привилегированите акции (гарантиран съответно по 0.75 и по 0.1998 лв.).

Изминалата година беше трудна за бизнеса на много от българските фирми. Което е причината да се прибегнат до познатата практика – да не връщат на инвеститорите поне част от печалбата си.

При една трета от българските компании размерът на сумата, която изплащат за 2015 г., намалява в сравнение с предишната година. В повечето случаи това отразява спада във финансовия им резултат.

Проучването на в. "БАНКЕРЪ" след края на поредния "сезон на дивидентите" показа, че в списъка на платилите пак присъстват обичайните фирмени имена – компании от групата "Софарма", фирми около бившия приватизационен фонд "Стара планина холд", дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), които по закон трябва да разпределят поне 90% от печалбите си. Както всяка година, и сега има такива, които правят това "упражнение" инцидентно или след прекъсване за предишни периоди. Практиката показва, че обикновено такъв "пропуск" се случва, когато мажоритарните акционери имат нужда от свежи пари.

Любопитен факт е, че 28 от компаниите, гласували дивидент, ще върнат в портфейлите на акционерите си по общо над 1 млн. лева. Преди година това направиха 25 фирми.

Най-голямата сума от печалбата си за 2015 г. е заделило предприятието "Дружба Стъкларски заводи" АД, което изработва амбалажни стъклени опаковки – бутилки и буркани за консервната, винената и бирената промишленост. Общо 70% от продукцията си то изнася в Гърия, в Италия и Сърбия. Дружеството е приготвило и се кани да плати сега 16.055 млн. лв. за дивиденти. Брутната сума на акция е 0.3 лева. Е, акционерите – физически лица, трябва да имат наум, че от тази сума ще бъде удържан и 5% данък.

"Еврохолд България" АД , което предлага услугите лизинг – застраховане, продажба на автомобили, рент-а-кар, зарадва акционерите си с втори пореден годишен дивидент.  Миналата година компанията е спечелила 406 319 лева. Приблизително 90% от тях – 365 680 лв., ще отидат за дивиденти. Брутният дивидент на една акция е 0.00287 лв. при 0.0046 лв., разпределен от печалбата за 2014-а.

За поредна година намалява и броят на бившите приватизационни фондове, преобразували се в холдинги, които ще споделят с акционерите си част от печалбата от дейността си. Щедрите им обещания от началото на масовата приватизация останаха в миналото. И сега пръстите на едната ръка са достатъчни, за да се изброят тези, които се сещат за своите акционери. Само три от тези компании споделят част от положителния си финансов резултат за 2015-а. "Стара планина холд" (най-щедър) с 19-и пореден дивидент, "Зенит Агрохолдинг" и "Албена инвест холдинг". Но акционерите им могат да са доволни от сумите, които ще получат.

Не се оправдават очакванията за редовни дивиденти от дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), които влагат средства в различен тип недвижими имоти, в това число и в земеделска земя, и вземания. Това им задължение е заложено в закона, който урежда дейността им. Но…, за да се случи това, печалбата, която се разпределя, трябва да е от основната им дейност. Застоят в строителството, ниските продажни цени на недвижимите имоти и наемите не позволят значителен ръст  в приходите на тези фондове. В момента донякъде успешно се представят тези, които събират наеми от готови обекти. Някакво оживление в сектора поддържат дружествата, които търгуват с обработваеми земи или получават повишаващи се плащания от арендуване на земеделски парцели. Пет от агрофондовете за поредна година споделят с готовност част от печалбата си. Освен тях две от фирмите, специализирани в изкупуване на вземания, и осем, инвестиращи в недвижими имоти дружества, са успели да акумулирали парични приходи, които смятат да разпределят на акционерите си.

И през 2015-а се поддържа съществуващата тенденция – компаниите с ясно изразен мажоритарен собственик по-често да плащат дивидент. Такива са "Дружба стъкларски заводи", където кипърските "Барек овърсийз лимитед" и "Гласинвест" контролират фирмата съответно с по 50.71 и 46.90% от капитала.

Дивидент за 2015-а са гласували и четири дружества от портфейла на "Стара планина холд", както и компанията майка.

Така са постъпили и в "Алкомет", "Трейс груп холд", "Монбат" и няколко други.

Числата показват, че сумата на дивидента за миналата година само при пет фирми е надскочил номиналната стойност на акциите им от един лев – "Спиди" (1.13 лв.), "Кепитал мениджмънт" АДСИЦ (1.92 лв.), "КРЗ Одесос" (2.60 лв.), "Турин имоти" АДСИЦ (1.483 лв.). Във "Фазерлес" и "София комерс – Заложни къщи", заковаха сумата на същата стойност.

Прогнозираните финансови резултати на "Чайкафарма Висококачествените лекарства" АД през 2015 г. са постигнати и надминати, отчетоха мениджърите й. Миналата година фирмата спечели точно 7 780 010 лв. и 7 млн. лв. от тях ще отидат за увеличение на капитала, решиха акционерите. По този начин всеки от тях ще увеличи броя на акциите си пропорционално – 14 нови акции за всеки 100 притежавани акции, поясняват от дружеството. То единствено зарадва акционерите си с безплатни акции. Към момента мажоритарен собственик в "Чайкафарма" е Тихомир Каменов с 95.85% от капитала. В краткосрочен план мениджърите предвиждат фирмата да може да разпредели до 20% от нетната си печалба като дивидент, като ще използва останалите средства за научноизследователска дейност и разрастването на нови пазари в Европейския съюз.

 

Дивидент по право

Правото да получат дивидент имат лицата, вписани в регистрите на "Централен депозитар" АД като акционери до 14-я ден след деня на общото събрание, на което е приет годишният финансов отчет и е взето решение за разпределение на печалбата. Дружеството уведомява Комисията за финансов надзор, "Централен депозитар" АД и "БФБ-София" АД за вида и размера на гласувания дивидент, както и за условията и реда за неговото изплащане.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст