Руски шах за „Виваком“

виваком

Стана практика новините около собствеността на най-голямата българска телекомуникационна компания – "Виваком", да идват от чужбина. Или по-точно от Русия. Но и как да е иначе, след като основните спорещи страни за ключовото предприятие са Empreno Ventures на Дмитрий Косарев и лондонското инвестиционно звено на руската ВТБ Банк – VTB Captila. В лагера на последното са още братята Милен и Георги Велчеви, както и Спас Русев.

Преди няколко дни редица руски издания тиражираха вестта, че Косарев, който държи 43% от крайната собственост на "Виваком", е изпратил писмо до надзорния съвет на ВТБ Банк. От него се разбирало, че мениджмънтът на дъщерното дружество VTB Capital планира да отпусне кредит от 240 млн. евро на люксембургското Viva Telecom, което първоначално бе обявено за собственост на българския бизнесмен Спас Русев, а впоследствие се разбра, че е някаква колаборация между Русев, самата VTB Capital (която е и продавач, и посредник при сделката) и фирмата Delta Capital (твърди се, че зад нея стоят братята Милен и Георги Велчеви). Целта била с въпросните 240 млн. евро да се покрият голяма част от онези 330 млн. евро, с оферирането на които Viva Telecom (Luxemburg) спечели през ноември 2015-а организирания от VTB Capital търг за InterV Investment – първия по веригата чуждестранен собственик на българския телеком. Продажбата се наложи, след като InterV Investment не успя да изплати мостовия кредит от 150 млн. евро, отпуснат му от VTB Capital и Корпоративна търговска банка през 2012-а за придобиването на "Виваком".

В писмото на Косарев пише и че тази сделка е крайно рискова и се движи по ръба на закона. Тя е необезпечена и при все че се твърди обратното, обезпечението (100% от акциите на InterV Investment) е актив, който вече е заложен по просрочения заем от 150 млн. евро. Получава се така, че веднъж VTB Capital е приела собствеността на InterV Investment като обезпечение по мостовия заем, и сега – след като той не може да бъде погасен, иска да ползва същия залог за втори, значително по-голям кредит. Тоест вместо да намали проблемните си вземания, ще ги увеличи със 90 млн. евро.

Руските медии отбелязват, че мениджърите на ВТБ Банк съвсем съзнателно отпускат кредит, който не може да бъде погасен, и по този начин вредят на федералния бюджет (б.а. – руската държава е собственик на 60.93% от ВТБ). Никак не е за пропускане и обстоятелството, че в надзора на банката, до който пише Дмитрий Косарев, влизат министърът по икономическото развитие Алексей Улюкаев (който е и негов председател), ръководителят на Комитета по ресурсите и възнагражденията Сергей Дубинин (управител на Центробанката на Руската федерация в периода 1995-1998-а), заместник финансовият министър Алексей Моисеев, заместник-председателят на Банк России Владимир Чистюхин, вицепрезидентът на френската група VINCI  Ив Тибо де Силги и ред други важни фигури. Ето защо ще е изключително интересно да видим какво решение ще вземат тези хора и дали ще рискуват реномето си, за да удовлетворят прищевките на братя Велчеви и Спас Русев. Още повече че копие от писмото на Косарев е изпратено и до Сметната палата на Руската федерация и раздаването на милионите евро няма как да остане незабелязано. 

Има и още нещо, на което руските издания обръщат внимание. Както е известно, "Виваком" има облигационен заем от 400 млн. евро, чийто агент е базираната в Англия U.S. Bank Trustees Limited. И без разрешение от нейна страна и от облигационерите смяната на собствеността на българския телеком е невъзможна. На 13 юни от телекомуникационната компания съобщиха, че са получили съгласието на над 87% от облигационерите, след като са им предложили в замяна 2.5 евро за облигации с номинал от 1000 евро (в конкретния случай това прави бонус от 875 хил. евро). Оттам обещаха и да спазват по-ограничаващи условия при поемане на бъдещ дълг – като намалят позволеното в проспекта съотношение на дълговете към печалбата от 4:1 на 2.75 към едно. Оказва се обаче, че U.S. Bank Trustees Limited така и не е дала зелена светлина. За съгласието си тя е поставила условия на VTB Capital – да се прекратят всички съдебни дела по линията на собствеността на "Вивкаом" и да се представи пълен набор от данни за консорциума от купувачи Viva Telecom (Luxemburg), в който, както казахме, влизат самата VTB Capital, Спас Русев и Delta Capital на братя Велчеви – те, между другото, са и в оперативното ръководство на мобилния оператор. По информация на руската преса нито едно от тези условия не е изпълнено. 

Разбира се, кандидат-купувачите на "Виваком" имат и друга възможност. Ако искат да не се съобразят с позицията на U.S. Bank Trustees Limited, биха могли наред със споменатите 240 млн. евро да извадят още едни 400 млн. евро и да погасят предсрочно облигационния заем. По този начин формално пътят към смяната на собствеността ще се разчисти, но ще се отворят предпоставки за съдебни спорове. Като основен акционер във "Виваком" Empreno Ventures вече е подала жалби до съда в Лондон, а собственикът й Дмитрий Косарев обяви, че "ако му откраднат телекома", ще претендира за пропуснати ползи от 350 млн. евро. Така в един момент може да се окаже, че за чистата собственост на българския мобилен оператор трябва да се платят близо един милиард евро. Колкото долу-горе е и реалната пазарна цена на предприятието.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст