Имена

Иван Костов

Сега е моментът правителството заедно с БНБ да подадат искане до ЕС да изготви специален доклад как страната ни изпълнява изискванията за въвеждане на еврото, каза бившият премиер и бивш лидер на ДСБ Иван Костов. Според него страната ни спешно трябва да влезе в чакалнята на еврозоната ЕРМ2. По думите му България изпълнява всички технически критерии от Маастрихт. Освен това банките ни са стабилни, както показаха и стрес-тестовете.

 

Бюджетът за 2017 г. може да бъде изготвен, без в него да се планира взимането на нов дълг. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов. Той обаче побърза да се застрахова, като заяви, че все още е твърде рано да се представят сметки за новия бюджет и "тепърва ще се водят консултации в рамките на правителството за приоритетите". А те според него ще бъдат армията и образованието. Там вероятно увеличението на държавните разходи спрямо предходната година ще бъде най-голямо. Министър Горанов изрази съжаление, че най-често разговорите за образованието свършват до парите, а не се говори как да се повиши качеството му.

 

 

След проверката на активите на банките и след стрес-тестовете вероятно ще последва административната процедура за влизане на страната в ERM II (механизъм, известен като „чакалнята на еврозоната). Това мнение изказа проф. Христина Вучева, бивш финансов министър. „Не сме чули такова изявление от страна на управителя на БНБ, но скоро можем да го очакваме. Не съм оптимист за това какъв отговор ще получим, но важното е, че ние сме направили това, което трябва като държава", добави проф. Вучева.

 

Икономистът и кандидат за президент Румен Гълъбинов заяви: "Да сме сигурни, че банките ни са в добро финансово здраве, означава поне две неща. Едното е да имат добра капиталова адекватност, а второто – да не надхвърлят регулациите за концентрация на риск при кредитиране към свързани лица, защото знаем, че една от причините за фалита на КТБ бяха кредитите към свързани лица. Обаче в момента не е съвсем ясно дали от стрес-тестовете ще излезе пълната информация за свързаните кредити. Всички знаем, че допустимият праг е 25% на експозиция към едно лице или група доказано свързани лица. Но дали имаме достатъчно основания да считаме, че реално можем да знаем каква е тази концентрация извън формалния критерий за оценка"?

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст