Теоретичните изпити на кандидатите за управление на моторни превозни средства вече ще се провеждат само в кабинети на изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", съобщи в петък (19 август) Министерството на транспорта. Изискването е включено в променената Наредба 38, регламентираща провеждането на изпитите на бъдещите водачи. Тя влиза в сила от събота (20 август). Целта на корекциите е да бъдат ограничени порочните практики в тази сфера.
След гръмналия в края на март тази година корупционен скандал в бившата ДАИ, довел до освобождаването на нейния изпълнителен директор Цветелин Цветанов, служители на автомобилната администрация, заедно с екипи на специализираната прокуратура, проведоха серия от проверки на учебните центрове в страната. Инспекциите установиха, че в част от изпитните кабинети резултатите от листовките се манипулират с камери, монтирани над работните места, използвани са слушалки, мобилни телефони и други устройства, чрез които верните отговори се диктуват на кандидатите от лица извън залите за изпити. Друг начин на измама е на изпита да се яви друго лице, не вписаното в протокола, разменяли се таблетите и други.
За подобни нарушения от 1 април тази година до момента са анулирани резултатите от изпитите на 144 кандидати.
С промените в Наредба 38 се забранява на кандидатите да използват други електронни устройства освен осигурените за изпита таблети. Предвидено е до 1 март 2017 г. всички работни места в кабинетите на агенция "Автомобилна администрация" да бъдат изолирани едно от друго, така че изпитваните да нямат физически или визуален контакт помежду си. Преди да заемат местата си в изпитните кабинети, кандидатите ще бъдат проверявани с технически средства за наличието на електронни устройства у тях.
За осигуряване на необходимата техника на 9 август 2016 г. бе обявена обществена поръчка. Прогнозната й стойност е 1.24 млн. лв., а срокът за изпълнение е десет месеца. Предвижда се работните места на изпитваните да бъдат преградени едно от друго, така че да няма възможност за подсказване, размяна на таблети и други опити за манипулации. Всяко място ще бъде оборудвано с работна станция, камера и микрофон. В залите ще бъдат монтирани системи за контрол на изпитния процес, апаратура за регистриране на сигнали от електронни устройства, както и система за автоматично известяване и записване на сигналите при тяхното засичане. Ще бъде осигурена и специализирана мобилна техника, с която изпитващият да проверява за излъчвани сигнали от електронни устройства по време на изпита.