Интереси зад забраната на буркините

клм

На Лазурния бряг се организират масови протести срещу забраната на мюсюлманските бански костюми, които станаха известни под името буркини. Една от последните акции в департамента Еро събра няколкостотин човека. Глобата за носене на буркини на плажа вече се прилага в 14 френски града, включително в Ница и в Кан. Премиер-министърът Манюел Валс също подкрепи решението на градоначалниците: "Плажовете като всяко обществено място трябва да са свободни от религиозни претенции", каза той.

В подкрепа на забраната са 93 на сто от жителите на страната. Френският опит проучват в Канада, в Холандия, в Испания и Белгия.

Все пак актуалната за Лазурния бряг мярка далеч не се харесва на всички във Франция. Нещо повече, според някои забраната има обратен ефект. Правозащитникът Ерве Лавис вече оспори в съда тези разпоредби: "Преживяхме голям шок заради терористичния акт в Ница. Гражданите са много наплашени и е нужно време, за да зараснат раните. Трябва да направим така, че хората с различен произход да общуват помежду си. Вместо това се налива допълнително масло в огъня, с което рискуваме да радикализираме още повече мюсюлманите".

"Това не е справедливо, – коментира една мюсюлманка. – Ние сме свободни. Ако мога да се къпя гола, защо да не мога да се къпя облечена?"

Впрочем да се снабдиш с буркини във Франция е трудна работа, защото се купуват през интернет. Затова по-възрастните мюсюлманки влизат във водата направо с дрехите, а младите се справят с обичайните бански костюми.

Някои съзират зад мярката политически амбиции. В навечерието на президентските избори Никола Саркози се стреми всячески да спечели на своя страна десния електорат. Политически наблюдатели припомнят, че и през 2011-а забраната за носене на бурки във Франция беше приета с подкрепата на бъдещия държавен глава Саркози. Пет години по-късно предизборната схема сякаш се повтаря, а темата е повод за републиканците и за техния кандидат да пишат медиите в цял свят.

Забраната вече действа почти навсякъде по протежението на Лазурния бряг. Изключение правят княжество Монако и град Антиб. Но дори там, където още не е приета тази мярка, трудно може да се видят хора, къпещи се в мюсюлмански костюми.

От началото на август, когато беше въведено ограничението, в Кан са глобени само десет човека. А мюсюлманската общност в Южна Франция вече заяви, че всъщност с буркини влизат в морето най-вече туристи.

Причината е чисто търговска. Хотелските апартаменти по емблематичния булевард "Кроазет" в Кан през август се предлагат на цени до 5 хил. евро за вечер. Много от сегашните гости в тях са дошли от държавите покрай Персийския залив – Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Кувейт, Катар, Бахрейн.

За равнището на жизнения им стандарт може да се съди по паркираните край хотелите на булеварда  Ferrari и Lamborghini. Близко е до ума, че забрани като тази за буркините със сигурност не очарова собствениците на тези суперавтомобили.

Ограничението предизвика дискусия и в цяла Европа. В Испания и в Италия осъждат мярката, но в  Германия преценяват френския пример като положителен. Министърът на вътрешните работи Томас Мезиер не изключва и там да се въведе забрана за носене на бурки.

След терористичния акт в Ница атмосферата в Европа в разгара на сезона на отпуските е далеч от лятното безгрижие. Особено на Лазурния бряг. Но засега единствените мерки за борба с ислямизацията, които предлагат френските власти, е забраната за носене на мюсюлмански бански костюми.

 

Името "буркини" е образувано от думите "бурка" (тип женска дреха, скриваща цялото тяло) и "бикини". Търговските марки Burkini и Вurqini са регистрирани официално през 2003 г. в Австралия.  С названието "буркини" се случва същото като с думите "ксерокс" и "джип" – отначало те са били имена на конкретни производители, после постепенно се превръщат в обединяващо понятие за съответната техника и превозни средства.  

Мюсюлманският бански костюм обгръща цялото тяло и главата, оставяйки открити само лицето, стъпалата и китките на ръцете. На плажовете в САЩ може да се видят както мъже, така и жени, облечени с нещо подобно на буркините, но без качулка. В случая става дума за бански костюми за защита от ултравиолетовите лъчи. Те са предназначени за онези, които искат да намалят до минимум негативните последици от излагането на слънце. А по думите на Ахеда Занети, която е измислила буркините и притежава търговската марка, между 35 и 45% от продукцията й се купува от дами, които не са мюсюлманки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст