Германските спестители губят вярата си в банките, оглеждат се за домашни сейфове

"МКБ Юнионбанк" трезор

Германските спестители напускат сигурността на спестовните банки и вече мнозина от тях намират по-безопасно място за паркиране на техните средства – в домашни сейфове, посочва анализ на "Уолстрийт Джърнъл".

В продължение на години германците държаха свободните си средства в спестовни банкови сметки въпреки резкия спад на лихвените проценти. Спестителите считаха сметките си за  добре защитени и предлагащи лесен достъп до пари в брой. Но напоследък много от тях загубиха своята вяра в спестовните банкови сметки.

Те (банките) вече не плащат, за да си държа парите при тях и отгоре на това налагат такси в моите средства, заяви Уве Визе, 82-годишен пенсионер, който наскоро си закупи домашен сейф в който да съхранява близо 53 хиляди евро.

Драматичното гмуркане в последно време на лихвените проценти на отрицателна територия ускориха търсенето на непревземаемите метални кутии.

Наскоро компанията Burg-Waechter KG, който е най-големия производител на сейфове в Германия, отчете ръст с 25% в продажбите на битови сейфове през първата половина на тази година в сравнение с година по-рано, заяви главният мениджър по продажбите Дитмар Шаке, позовавайки се на значително по-високо търсене на сейфове от частни лица, главно в страната.

Конкурентите в лицето на компаниите Tresorbau GmbH и Hartmann Tresore AG също докладваха за двуцифрен скок на германските продажби на сейфове.

Производителите на сейфове работят в близост до своя производствен лимит, посочи Тис Хартман, управляващ директор на фирмата Stahltresor GmbH – семейна компания за безопасни каси от Хамбург, като той също отчете повишение на продажбите с 25% от 2014-а година насам. Хартман допълни, че доставките на техни продукти вече отнемат повече време, като някои от поръчки се изпълняват дори на три производствени смени.

Германци обвиняват Европейската централна банка, която от 2014-а година насам се опитва да даде тласък на инфлацията в еврозоната чрез натискане на лихвените проценти под нулата. Спестителите са изправени пред перспективата да бъде начислявани такси върху техните депозитите, като някои компании и големи частни вложители вече отчитат реални загуби от тези такси, налагани върху банкови им сметки.

Последен знак, че стойността на "наказателните лихви" пълзи нагоре, дойде от малка кооперативна банка в баварския град Гмюнд на езерото Тегернзее. От 1-ви септември банката Райфайзенбанк Гмюнд ще таксува своите клиенти с 0,4% върху техните депозити над 100 хил. евро. Според членът на борда на банката Йозеф Паул, от това решение ще бъдат засегнати около 140 клиенти с общата сума на депозитите на стойност от 40 млн. евро.

Това кара все повече германци да узреят за идеята за съхраняване на техните средства в домашни условия и за целта вече се създават списъци с чакащи за сейфове в някои от големите немски градове.

Самите банки и други финансови институции също се оглеждат за държане на повече пари в кеш. Застрахователният гигант Munich Re AG заяви по-рано тази година, че ще кешира над 20 млн. евро в брой по безопасен начин, заедно със златните кюлчета, които компанията започна да складира от преди две години насам.

Ние тествахме този подход и сме доволни, че той работи без никакви проблеми и при разумни разходи, посочи главният финансов директор на Munich Re AG – Йорг Шнайдер, допълвайки, че ще помисли за увеличаване на паричните скривалища.

Германците са особено фокусирани върху сейфовете, тъй като те предпочитат пари в брой, вместо банковите пластмасови карти. Само парите в брой са реални, гласи една стара немска поговорка.

Приблизително 80% от германските сделки на дребно са в брой, което е почти двойно над използването на реални парични средства в САЩ, показва проучване на Бундесбанк през 2014-а година. Германците също така държат повече пари в портфейлите си и посещават доста по-често банкоматите, изтегляйки средно по 256 долара наведнъж – далеч над средно 103 долара, теглени от американците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст