Финансовият резултат на Групата "БФБ-София", която се състои от "БФБ-София" АД (компанията майка) и от дъщерното дружество "Сервиз финансови пазари" ЕООД, продължава да се влошава. Счетоводният отчет за полугодието показва загуба от 290 хил. лева. Тя се дължи главно на намалението на паричните постъпления от основната дейност и на финансовите приходи на публичното дружество, както и на нарастване на разходите за външни услуги. Преди година в края на юни консолидираната загуба бе само 122 хил. лева.
Резултатът за полугодието е следствие от намалелите приходи от основна дейност с 16.26% спрямо същия период на 2015-а. А това пък е заради свиването на паричните постъпления от комисиони за сделки на борсата (-36.72%), от такси за информационно обслужване на фирмите (-5.48%) и от такси за регистрация на дружества (-2.78%).
Финансовите приходи на групата "БФБ-София" също са по-малко – заради намалението на сумите от лихви по депозити и от текущи сметки в банките. Това отразява новата насока в политиката на компанията майка: да държи по-малко пари в срочните депозити в банки и по-голям дял от тях – в държавни ценни книжа в портфейла й – вече 5.96 млн. лв. (към края на юни). Паричните средства са 694 хил. лв., а другите финансови активи или вземания добавят още 2.97 млн. лв. към активите на групата. Срещу тях стоят задължения за 775 хил. лв., от които текущите са за 713 хил. лева. По останалите приходни пера също има намаление, но то е незначително.
При разходите на групата също има ръст, но само с 2.02% спрямо юни миналата година. Нарастват харчовете за външни услуги, което се дължи най-вече на повечето пари за консултантски и други услуги. В същото време се прави опит те да се компенсират с поредно свиване на разходите за персонала.
Сред основните приоритети в дейността на"БФБ-София" в следващите месеци е да се разкрие отделен сегмент за търговия с държавни ценни книжа като част от регулирания пазар, който борсата поддържа. Заедно с това продължава програмата (за трети път) за проучване на финансовите отчети и останалата общодостъпна информация на непублични дружества с цел да се прецени евентуалната им необходимост от финансиране на бизнеса през механизмите на капиталовия пазар. В тази посока са и срещите и разговорите с представители на Министерството на финансите и на други структури на правителството за осигуряване на възможност за листване на пакети от атрактивни държавни дружества на "БФБ-София".
Тревожното при "БФБ-София" е не само че неконсолидираната загуба продължава да расте – с 237% на годишна база, а това, че то е следствие главно от намаление в приходите от основна дейност на борсовия оператор. Дружеството е в приоритетния списък за приватизация през тази година и се очакват не само приходи от приватизацията му, но и привличане на стратегически инвеститор за развитие на капиталовия ни пазар. А при това състояние на "БФБ-София" едва ли ще може да привлече нечий поглед, още по-малко нечии пари.