Да не се явяваш близо 10 години на работа, но да ползваш всички привилегии като съдия и да ругаеш съдебната власт, че си позволява да те уволни… И това го има у нас… Поредния пример за особеностите на българското безочие дава казусът с благоевградската съдийка Елка Филчева. Последният й работен ден в тамошния окръжен съд е през август 2006 година. Тогава Филчева тръгва по гурбет и повече не се връща. Търпят я цели седем години, преди да вземат мерки, а тя побеснява, че дръзват да й развалят спокойствието.
Елка Филчева е кадрови продукт на югозапада, чиито представители доминират в съдебната власт от години. Сред колегите си е позната с болните си амбиции. След като става председател на районния съд, я повишават в окръжния, но две години по-късно решава да търси кариера в чужбина. От август 2006 г. до септември 2007 г. ползва неплатен годишен отпуск заради обучение в чужбина. Задържа се на това работно място 3-4 месеца, след което през януари 2008 г. е командирована за две години – с решение на Висшия съдебен съвет (ВСС) като български национален експерт към Генералния секретариат по "Върховенство на закона" към Генералния секретариат на Съвета на Европа.
Когато срокът изтича, съветът го удължава с още две години. Но през януари 2012 г. Филчева иска ново командироване – този път като изпълняващ функциите на международен съдия в Апелативен състав за Агенцията за вещни искове във Върховния съд на Косово. Молбата ѝ е одобрена и до юни 2013 г. Филчева е отново в неплатен отпуск, но щатът, щедрите осигуровки и всички екстри за длъжността й у нас остават. В същото време тя прибира далеч по-високо възнаграждение в международната юрисдикция, която е в рамките на Мисията на Европейския съюз в областта на Върховенството на закона в Косово.
След края на поредната командировка Елка Филчева подава молба за нова, но този път председателката на Окръжния съд в Благоевград Катя Бельова отказва и я уведомява писмено, че трябва да се яви на работа на 1 юли 2013 година. А след като това не се случва в продължение на повече от две седмици, Бельова внася предложение във ВСС, с което иска уволнението ѝ. Съветът образува дисциплинарно производство, което е спряно половин година по-късно заради жалба на Филчева до Комисията за защита от дискриминация. В нея тя твърди, че е нарушено правото ѝ на труд и кариерно развитие.
Бельова обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) решението на ВСС да спре дисциплинарката и съдът го отменя. На 17 септември 2015 г. съветът освобождава от длъжност Елка Филчева, а тя на свой ред подава жалба до Върховния административен съд. Следват поредица от отводи на върховни съдии – някои го правят доброволно, а други по искане на жалбоподателката. Филчева не пести квалификации и упреква колегите си в позорни лъжи и манипулации в преднамерено и злоумишлено нарушение на презумпцията за безпристрастност, в системно упорстване в затрудняването на процесуалната й защита, чудовищна юридическа неграмотност и нагла корупция.
В крайна сметка тричленен състав на ВАС начело с Александър Еленков прие, че уволнението на Елка Филчева е правилно. Съдът се позовава на факта, че командировките на магистрати в международни институции се уреждат по общите правила в Кодекса на труда. Те задължават работодателя да разреши неплатен отпуск, но еднократно и с продължителност до една година. Съдът напомня, че ВСС е искал този въпрос да бъде уреден в Закона за съдебната власт, но два поредни парламента са отказали. И то с пълно право, защото съветът искаше правото на неплатен отпуск за работа на магистрати в международни институции да стане на практика пожизнено. Предложението на ВСС беше всяко подобно искане да се удовлетворява задължително, стига магистратът да е приключил делата си, а след това да се отчита на всеки шест месеца за дейността си в чужбина.
Съгласно решението на ВАС Филчева не може да седи неограничено на два стола – веднъж по личен договор с мисията в Косово, като в същото време запазва и мандатното си правоотношение с българската държава. Съдът мотивира извода си, че никой не й пречи да живее собствения си живот така, както намира за добре – и до днес Елка Филчева продължава по свой избор работата си в международната юрисдикция. Какво ще отсъди петчленният състав на ВАС е рисковано да се прогнозира. Но ако ВСС си направи труда да изготви справка с данни за пуснатите в неплатен отпуск по тази линия магистрати, ще лъснат подобни несекващи командировки и на други гурбетчии.