Европейската футболна асоциация (УЕФА) окончателно се предаде пред големите клубове на континента и постави гилотината над отбори като "Лудогорец", позволяващи си от време на време да гастролират в Лигата на богатите. От централата в Нион одобриха промени във формата на надпреварата, които ще влязат в сила от сезон 2018 – 2019 година. Най-важната от тях е, че половината места в групите на най-силния европейски клубен турнир – 16 на брой, вече ще се заемат от отборите от четирите водещи първенства – Испания, Германия, Англия и Италия. Нови правила ще има и за разпределението на парите, като до момента единственото официално съобщение от УЕФА е, че предстои "значително увеличаване на приходите" за участниците в двата европейски турнира. Те ще зависят от различни фактори като премията за участие, постигнатите резултати, пазарния дял (свързан с договорите в отделните държави) и новия клубен коефициент (базиран на представянето в Европа през последните пет сезона и историческите успехи в евротурнирите). Друга новост е, че победителят в Лига Европа от предния сезон също ще влиза директно в групите на Шампионската лига. В момента триумфиралият във втория по сила турнир трябваше да минава през квалификациите. Клубните коефициенти пък занапред ще се изчисляват само върху резултатите на отбора участник, като отпада националната ранглиста. С други думи, "Лудогорец" вече ще играе само за себе си, а не за България. Само форматът остава непроменен, ще се състезават 32 отбора, разпределени в осем групи по четири.
На практика само година след принудителната абдикация на Мишел Платини УЕФА тотално обърна курса, свеждайки до минимум шанса на малките тимове да играят с колосите на континента. И едва ли новият президент, който ще бъде избран следващата седмица, ще има сили и желание да възстанови статуквото. Промените съвсем неслучайно съвпадат с времето, в което големите европейски отбори обсъждат възможността да се отделят в свой собствен комерсиален турнир, наричан Суперлига. С хода си европейската централа явно прави всичко по силите си, за да ги задържи под своята шапка.
Германското списание "Кикер" направи прелюбопитното изчисление, че при новия формат водещите клубове ще изкарват по повече от 100 млн. евро на сезон от участието си в Шампионската лига. А общо постъпленията от евротурнирите ще се увеличат до 3.2 млрд. евро през сезон 2018-2019-а. Днес маркетинговите приходи от всички турнири на УЕФА са общо 2.35 млрд. евро. Занапред 1.3 млрд. от тях ще бъдат разпределяни само сред големите. Например, ако новото разпределение беше въведено през миналия сезон, шампионът "Реал" (Мадрид) би взел 135.5 млн. евро. Досега обичайно победителят получаваше около 60 млн. евро. Отпадналите още в групите "Макаби" (Тел Авив) и "Астана" биха си тръгнали с по 20 млн. евро.
Увеличението на приходите се налага и от факта, че в това отношение "Турнирът на богатите" продължава да изостава от английската Висша лига. За сравнение – през следващия сезон шампионът на Англия ще спечели близо 190 млн. евро, а завършилият на последното 20-о място – над 120 млн. евро.
Но това далеч не е всичко. Планира се и нещо революционно, което ще доближи футболната Шампионска лига до комерсиалните спортни турнири в САЩ. Намерението е определени клубове с глобално влияние и голям брой привърженици да получават гарантирано място в групите, независимо на кое място ще завършат в първенството на страната си. По този начин чиновниците от УЕФА искат да се застраховат от ситуация като сегашната, когато колоси като "Манчестър Юнайтед", "Ливърпул", "Интер" и "Милан" няма да участват, след като се представиха слабо във вътрешните си първенства. Точната формула на тази своеобразна "уайлд кард" ще бъде дискутирана през следващите седмици. Тепърва предстоят серия от срещи между клубовете и членовете на изпълнителния комитет на европейската централа, след което ще бъде утвърден окончателният вид на Лигата в периода 2018-2021-а. "УЕФА е в постоянен контакт с клубовете и всички заинтересовани страни по всички футболни въпроси. Всякакви планове за развитие на форматите на нашите турнири ще бъдат координирани и договорени с тях", заяви лаконично по въпроса говорител на европейската футболна централа.
Въпреки че подробности около бъдещия формат за квалификациите за влизане в групите на Шампионската лига още не са дадени, отсега е ясно, че отбори от държави като България ще са солидно ощетени, а техните шампиони ще трябва да преминават през далеч по-трудни квалификации в конкуренцията на общо 50 отбора. Защото, както бе споменато, четирите водещи нации ще имат общо 16 отбора в групите. Още 10 по право ще участват, като те естествено ще дойдат от следващите най-високо класирани в ранглистата държави. При 26, че дори 27 сигурни квоти (ако прибавим носителя на Лига Европа) остават свободни 5 или 6 места от квалификациите. Едва ли ще бъде запазен и досегашният им вариант с два потока. Защото в нешампионския участваха 15 тима, половината от които вече ще отиват директно в групите. Трудно е да се приеме, че останалите 6-7 отбора ще играят за едва две квоти. Те сигурно също ще се влеят в шампионския поток.. Към квалификациите ще се отправят и няколко шампиона, които досега участваха по право в групите – на страни като Турция, Украйна, Белгия, Швейцария… Голямата идея на нововъведението всъщност е да се спре масираното присъствие преди всичко на държавите от Източна Европа или бившите съветски републики, които в последните години са прекалено често в груповата фаза. Иначе казано, "бедните роднини" ще бъдат елиминирани. За наше нещастие в тази група влиза и българският шампион.
Разбира се, идеята за нов формат на Шампионската лига, който ще ограничи до минимум възможностите на отборите от средноевропейско ниво да се докопат до турнира, вече среща и сериозно неодобрение. Логично то дойде от малките държави. Първите критики от официален фактор във футбола са на президента на Словенския футболен съюз – Александър Чеферин. "Това ще е една затворена Суперлига, само за няколко отбора и без възможност за другите да влязат в нея. Напълно неразумно е да се въвежда подобно нещо", коментира словенецът в интервю за Би Би Си.
От щаба на "Лудогорец" на този етап отказаха да изразят становището си за нововъведенията пред "БАНКЕРЪ" с мотива, че окончателният формат все още не е утвърден. Но е очевидно, че позицията на българския футболен шампион няма как да е позитивна. Неотдавна собственикът на разградския тим Кирил Домусчиев отбеляза, че "УЕФА отново иска да направи турнира само за определени клубове". Според него при тази ситуация място в Шампионската лига трудно ще се намери не само за отбори като "Лудогорец", но и за големи имена от Източна Европа. Домусчиев предупреди също, че новият формат може да спре доста бизнесмени с интерес към футбола, като лично той в момента се въздържа от коментари за дългосрочната си стратегия. Така промените, чиято цел е да увеличат печалбите на богатите клубове, са напът в същото време да откажат и малкото останали инвеститори във футбола в държави като България.