"Участваме в тези избори, за да ги спечелим. Имам визия за развитие на президентската институция. Нужно ни е съгласие в полза на гражданите." Това заяви пред Нова тв кандидатът на АБВ за президент Ивайло Калфин. По думите му битката, която предстои ще бъде тежка, но победата е възможна. Защото тук изборът не е за политически партии, а за личности с възможност да представляват интереса на гражданите в президентската институция.
„Битката е трудна, но това все пак са мажоритарни избори. Аз разчитам, разбира се, на подкрепата на АБВ и останалите шест политически сили които ме подкрепиха. Но пак казвам: тези избори са мажоритарни и е много важно когато българите избират да подберат човека, кандидата, който ще върши работата, която те очакват да се върши в тази институция. Така и този човек няма да бъде просто посочен от някоя партия.
Ние участваме в тези избори за да ги спечелим. Заем какво трябва да се промени. Имам представата и опита, за да го направя. Виждам съвсем различна президентска институция от тази, която е в момента. Тази институция не е задължително да бъде във война с правителството, напротив. Трябва да бъде контрапункт, да има доказани позиции, трябва да има бъдещият президент възможност да защитава позициите си, но той трябва да търси и съгласие. Ето например, по темата с бежанците трябва да се търсят общи действия, а не конфронтация между институциите и аз ще развия тази концепция в конкретни тези“, посочи той.
Калфин бе категоричен, че държавният глава притежава достатъчно инструменти, които може да използва и да развива, за да влияе на вътрешната и външната политика така, че да защитава интересите на българите и да превърне страната ни отново във фактор на Балканите и в Европа. „Много ми се ще да стигнем до етапа, в който с нас да се съобразяват.
Трябва да имаме самочувствието, за да постигнем това нещо. Разбира се, ние живеем в един зависим свят. Няма как дори и някоя голяма страна да прави каквото си иска. С България ще се съобразяват тогава, когато от нас зависи нещо, а от нас ще зависи нещо тогава, когато бъдем фактор в региона. В региона има страшно много неща, които можем да направим. Ще ви дам пример. Основният проблем , който в момента притеснява българите, е как се развива ситуацията с бежанците и с охраната на границата ни. Трябва да е ясно , че мерки не могат да се вземат само с повишаване на тона и тропане по масата. Ако дадат 160 милиона какво ще се случи, ще си купим техника, ще подсилим охраната на границата, но ако дойде някаква масова вълна? Тези средства няма да стигнат. За това за нас е важно да изграждаме диалога в региона.
Според мен с Турция трябва да имаме диалог, но трябва да поставяме и условия. Все пак ние сме страна от ЕС. Ето тук президентската институция разполага със собствени инструменти за външна политика и регионална и в Европа. Трябва да е ясно, че България е външна граница на ЕС и изпълнява всичките си отговорности. Но пак казвам, тук не трябва да говорим само с ЕС. Тук трябва да говорим с балканските страни. Трябва да говорим и с Русия. Около нас има напрежения и тези напрежения трябва да се опитваме да ги намаляваме“.
Ивайло Калфин отговори и на въпрос, свързан с оттеглена подкрепа за кандидата на БСП за президент след решението на социалистите да отхвърлят коалиционното споразумение между двете сили.
„Тогава, когато водихме преговори се говореше и това бе едно от условията на БСП сред предложенията за възможни кандидати за президент да не фигурират лидерите. Ние тогава предложихме включително и обсъждането на подкрепа за госпожа Нинова, но те казаха: „Не, никакви лидери“.Това беше тяхно изискване, да не са лидерите. Това беше заявявано шумно и публично. Според мен по-силният вариант при кандидатурата за държавен глава е да търсиш действително човек, който разбира от тази политика, а не да търсиш някакви странични хора“.