Стокообменът с Румъния нараства динамично през последните десет години и все повече наши фирми се ориентират към пазара на северната ни съседка, която е традиционен търговски партньор на България – на трето място в рамките на ЕС, след Германия и Италия, и на четвърто в световен мащаб – след Германия, Италия и Турция. През миналата година стокообменът между България и Румъния бележи рекорд – 3.681 млрд. евро, като България е повишила износа си за северните съседи и е с положителен баланс. Ние сме шестият по големина търговски партньор на Румъния.
Сред стоките, които доминират износа ни за съседната страна, са минерални торове, трактори и машини за прибиране на селскостопанска продукция, реколтата, житни растения, пластмасови изделия. Експортът за 2016-а е на сума 1.893 млрд. евро и е осъществен от 2036 български фирми. Добър показател е, че в сравнение с миналите години броят на българските фирми, които изнасят продукцията си към Румъния, става все по-голям. Един от секторите, които подкрепят най-съществено ръста в стокооборота ни с нея, е хранително-вкусовата промишленост. Стабилни са отношенията с румънските фирми и в туризма, в металургията, в отбранителния бизнес при системите за сигурност, ИТ и реклама, земеделие, енергетика.
Показателно е още едно сравнение – износът за Европейския съюз през първото полугодие на 2016-а се увеличава на годишна база с 3.7%, а най-много е нараснал експортът за Румъния – с 12.6%, което е 110.6 млн. евро. Тъй като за този период се повишава и двустранният стокооборот, очакванията са тази тенденция да се запази и през тази година, и обемът на търговията между двете страни да надхвърли 4 млрд. евро.
Румънският пазар е привлекателен за българските фирми с неговите над 22 млн. потребители, чиято покупателна способност расте, и с цените си, които са средно по-високи, отколкото в България. Румънският бизнес търси у нас доставчици, докато българският търси в Румъния клиенти.
Добра търговска предпоставка е, че освен местните производители там са представени много мултинационални компании.
Отношенията между двете страни се развиват все по-интензивно след присъединяването им към Европейския съюз през 2007 година. Градовете Русе и Гюргево са в близки отношения, свързани чрез първия "Дунав мост". Откриването на "Дунав мост 2" през юни 2013 г. допринесе за развитието на отношенията и между други два града – Видин и Калафат.
Стокообменът между двете страни се увеличава благодарение на диверсификацията на предлаганите на пазара продукти. Постоянно се увеличава броят на компаниите с интерес да търгуват на двата пазара. А общoто поречие на река Дунав и принадлежността ни към Черноморския басейн е много благоприятен фактор за развитието на икономическите отношения.
Вече се обсъжда перспективата и за трети мост на река Дунав. Изграждането на хидроцентрала между Никопол и Турну Мъгуреле е друга възможност за сътрудничество. Подобна връзка освен енергийната облага ще се отрази върху корабоплаването по реката, както и върху земеделието. Местните власти от Силистра и Кълъраш, от Бекет и Оряхово също са изразили интерес за изграждане на мостове в тези области.