Училищно образУвание

ученици пушат

Това, за което ще прочетете по-долу, е национална трагедия. Затова нека първо да се повеселим, та после да сме по-мъдри и по-отговорни.

 

Циганско момиченце към баща си:

– Татко, татко, ще ме вземеш ли от детската градина?

– Да те вземе мъжът ти, аз съм на училище, отговорил той.

 

Дотук с майтапите. Написахме образУвание, а не образОвание, защото българското средно образование се е изродило в тумор, в рак, в някакво образУвание ненавреме лекувано, заплашващо социалния организъм с летален изход.

Само преди дни стана ясно, че 15-16-годишните младежи у нас страдат от т.нар. функционална неграмотност. Над 40% от тези ученици в България трудно разбират смисъла на текста, който четат, и трудно могат да приложат наученото в реални житейски ситуации. В Европа, за справка, процентът е 20.

Най-лошото е, че проблемът не е само цигански. Българчетата четат по два пъти предупрежденията в упътване за антибиотик и заявяват, че пише да се прави нещо, което изрично се забранява.

Тих ужас. Поколението, което след няколко години ще поеме щафетата на трудовата изява и от него ще се иска модерно развитие и икономически растеж, не разбира какво се иска от него, от какво да се пази, как да се държи.  

А към 2035 г. работната сила в България ще придобие съотношение около 50% българи и 50% роми. Ами точната сметка е, че над 200 000 млади хора до 25 години нито да учат, нито искат да работят, нито се интересуват да усъвършенстват своите умения?

Още отсега много работодатели у нас твърдят, че срещат трудности с намирането на служители с т.нар. меки умения дори и да имат дипломи и висока квалификация. Ниска граматическа култура, неумение да се изразяват писмено, да комуникират, да общуват, да познават бизнес етикета, неумение да въздействат на други хора, да убеждават, да се аргументират. Това са бъдещите трудови ресурси на България.

Първата реакция: „Виновен е Марк Зукърбърг!“. Той пусна духа от бутилката, така че все повече се засилва проблемът с комуникативните умения на младите хора. Нали знаете, хората от Фейса, като търсят някого, не пишат "Ни вест ни кост!“, а “Ни лайк, ни пост”.

Но въпросът е далеч по-сериозен. И той опира до обездушаването на младите, до материалното им видиотяване от тъпи родителски амбиции на нереализирани в живота бащи и майки, до училището, където се зубри, а не се мисли, а учителите пушат и пият бира през голямото междучасие с учениците, до пълното опошляване на смисъла от съществуването ни и свеждането му до това, че само тъпчем земята, до…

Първата задача на новия президент е да свика Комисията по национална сигурност за образованието!*

 

Чавдар Цолов, любител педагог

 

*Тази наша мисъл вече бе заимствана и артикулирана от кандидат-президента на БСП ген. Румен Радев. Засега в предизборната борба това е единственото смислено послание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст