Полуавтономни – полузависими. Полуфинансирани – полусамоиздържащи се… Вече над две десетилетия българските университети се борят с противоречията в системата на висшето образование, които се задълбочават след всяка следваща "реформа". На фона на поредната доза гръмки обещания за "финансиране на качеството" и "пазарно ориентирано образование" скандалът в столичния Медицински университет доказа, че и това ръководство на образователното ведомство няма визия как да промени нещата към по-добро.
При широко прокламираното (предстоящо) увеличение на учителските заплати в одитния доклад за управлението на университета от бившия ректор проф. Ваньо Митев някак странно е посочено, че "липсата на нормативен акт води до високи основни работни заплати на някои длъжностни лица от ръководството…". "Дай боже всекиму", както каза и проф. Митев, тъй като със сегашния им среден доход от 700-800 лв. съвсем не е далеч времето, когато вузовете ще останат без щатни преподаватели.
"Нашето желание е да стимулираме най-добрите", заяви пък на откриването на учебната година министър Меглена Кунева. Ако под "стимулиране" се разбират "одити до дупка", целта ще бъде изпълнена, защото същите ревизии очакват и останалите медицински университети. В този ред на мисли изскачат два въпроса: защо само медицинските университети ще претърпят тази висша форма на доверие, каквато е проверката, и каква стойност имат одитите на Сметната палата и държавната финансова инспекция, които не са открили нарушения в медицинския?
Министър Кунева може би следва да отговори и на друг въпрос – искаме ли чуждестранни студенти, и ако – "да", на каква цена? След като 10-те процента комисиона за набиране на платени студенти, което е обичайна практика, се разглежда като нарушение, тогава просветното ведомство да поеме кандидатстудентските кампании и да видим дали ще напълни аулите. А фактът, че университет с почти 100 млн. собствени приходи е обвиняван, че е надвишил квотата си за платена поръчка, просто не се нуждае от коментар. Както и критиката, че чужденците не държали изпити по химия и биология – ами като си плащат по 8000 евро годишно, не с диплома, ами с лична карта трябва да влизат.
Разбира се, професор Митев ще трябва да обясни защо в листата на изпълнителите на обществените поръчки съмнително се повтаря едно име и по каква причина е решил да кара спортен джип за 200 хиляди. Останалото обаче е лош сценарий, написан от кандидат-студенти.