В края на 2019 г. интерконекторът с Гърция ще бъде в експлоатация

северен поток газопровод

Не се съмнявам, че втората фаза на пазарния тест за интерконектора България-Гърция ще бъде успешна, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на пресконференция след среща с министъра на околната среда и енергетиката Панос Скурлетис.

 „Когато взехме окончателното инвестиционно решение на 10 декември миналата година, ние много ясно заложихме оттук нататък какви да бъдат стъпките. Разписахме и пътна карта, която плътно следваме към този момент. След успешното провеждане на втората фаза на пазарния тест следва възлагането на процедурата за обществена поръчка, свързана с изграждането на междусистемната връзка между Гърция и България", обясни министър Петкова.

Тя подчерта, че в края на 2019 година проектът трябва да бъде въведен в търговска експлоатация.

Скурлетис заяви, че нови фирми изразяват интерес да се включат в проекта. 

Междусистемната газова връзка Гърция – България се проектира за пренос на природен газ между двете страни, чрез свързване с националната газопреносна мрежа на "Булгартрансгаз", в близост до гр. Стара Загора и с газопреносната мрежа на "ДЕСФА" С. А. – Гърция в района на гр. Комотини. Проектът се реализира от смесено инвестиционно дружество "Ай Си Джи Би" АД, с акционери Българският Енергиен Холдинг ЕАД (50%) и гръцкото инвестиционно дружество IGI Poseidon (50%). Акционери с равни дялове в IGI Poseidon са DEPA, Гърция и Edison, Италия.

Газова връзка е с дължина от 140 км на българска територия. Предвиденият първоначален капацитет на интерконектора е 3 млрд. м3/год., а максималният до 5,5 млрд. м3/год. на следващ етап. Газопроводът IGB ще бъде с диаметър на тръбата ~813мм и с налягане ~ 57 бара на входната точка и налягане на изходната точка ~ 42 бара.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст