Бяга ли вече Борисов от властта?

ГЕРБ представи кандидадите за президент и вицепрезидент Цецка Цачева и

Дългоочакваният кандидат за президент на ГЕРБ най-после излезе на светло и предизвика смесени чувства дори в членовете и симпатизантите на партията. А за да засили напрежението след няколкомесечния съспенс, премиерът Бойко Борисов заплаши, че ще си подаде оставката, ако избраникът му не спечели на първия тур.

Оказа се, че председателят на Народното събрание Цецка Цачева е най-малко нужна на този си пост в парламентарната ни република, та затова министър-председателят я хвърли в битката за държавен глава. Освен това замяната й няма да му струва пари, както би станало при кметовете на София и Бургас – Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, за чиито длъжности ще трябва да се правят частични избори. Вицепремиерът Томислав Дончев пък бил почти безценен, защото е "моторът" на правителството и "генераторът" на решения. Всичко това се разбра от думите на Борисов, който по метода на изключването посочи претендента на ГЕРБ за държавен глава. Лъсна също така фактът, че резервната скамейка на управляващата партия е отчайващо къса. За да бъде предложен кандидат за важен пост, той трябва да бъде взет от друга ключова позиция.

Всъщност, истината е малко по-различна. И Дончев, и Фандъкова, и Николов категорично са отказали на лидера си да напуснат постовете, на които се чувстват на мястото си, за да бъдат спуснати на "Дондуков" 2. Пред очите на всички е как изстреляният към родния Бял дом преди пет години Росен Плевнелиев, който беше съвсем приличен регионален министър, за цял петгодишен мандат не успя да влезе в обувките на държавния глава и според преобладаващото обществено мнение си остана едно неадекватно недоразумение. Така че след дълго умуване Борисов беше изправен пред дилемата или сам да посегне към жезъла, или да изпрати нискорейтингов играч, но все пак заемащ висока позиция в  държавата. Самият той съзнава, че номинацията на Цецка Цачева  е непечеливша, затова удари една почти едночасова хвалба на успехите на правителството, за да покаже, че важната власт е изпълнителната, а парламентът и президентът са само придатъци към нея. Така, след като неглижира Народното събрание още през първия си мандат, сега Борисов е напът да принизи ролята и на президентската институция.

Какво следва оттук нататък? Според повечето наблюдатели Цачева трудно ще спечели, още по-малко на първия тур, дори с безценната помощ на Цветан-Цветановата изборна машина. Обстоятелството, че неслучайни фигури в ГЕРБ вече не се подчиняват безропотно на лидера си, а намират кураж да кажат "не", е показателен. От една страна, партийната дисциплина, безпрекословното единоначалие са вече доста разколебани. От друга, електоралната подкрепа за ГЕРБ намалява от избори на избори. От трета – харизмата на Бойко Борисов, макар и бавно, но необратимо се топи. И в този порядък негови фенове и симпатизанти открито обявиха в социалните мрежи, че няма да гласуват за непопулярната Цачева, а ще потърсят алтернатива.

За да не се случи това, Борисов реши да мобилизира привържениците на партията, като ги уплаши, че ако не гласуват за посочения от него кандидат, той си отива, правителството му също, идват предсрочни избори и….БСП и ДПС ще се върнат на власт. "На първия тур, ако ГЕРБ загуби тези избори, още вечерта подаваме оставка, защото тогава се мерят партиите", заяви премиерът, с което показа, че разчита на партийния вот да спаси кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ Цецка Цачева – Пламен Манушев. Всъщност, той е прав, че на първия тур се мери партийната тежест сред електората. За втория започва търсенето на подкрепа от други и пазарлъците. На 6 ноември ще се види дали ГЕРБ ще успее да събере онези 800 000 гласа, които имаше на местните избори миналата есен, или няма да успее, независимо от натиска по места. Според някои експерти, за да спечели кандидатът на ГЕРБ, е необходимо да получи над милион и половина от гласовете на избирателите.

"По принцип Борисов не бива да се слуша какво приказва, трябва да се гледа какво прави – перифразирам една известна народна мъдрост. Така че той едно казва, съвсем друго ще бъде в нощта на изборите на първия тур, на втория тур. Нека да изчакаме събитията. Борисов е известен с това, че лесно сменя позициите си, някой път за добро, някой път за лошо", коментира един от най-ревностните засега поддръжници на правителството, лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Неговото мнение е, че случващото се е просто сценарий за мобилизация на ГЕРБ – на членската маса, на тези, които са свързани с властта.

Има и други хипотези обаче. Че с избора на слаб кандидат за президент и последвалата заплаха за оставка Борисов всъщност търси начин постепенно да сдаде властта и да се оттегли. Заканата му, че той ще бъде кандидатът за президент на ГЕРБ на следващите избори след пет години, може пак да се обясни с думите на Валери Симеонов. Подобна заявка Борисов направи и през 2011-а, когато подхвърли, че праща Плевнелиев в президентството да му топли стола.

Какво би могъл да цели Борисов? Издигайки неприемлива дори и за своите кандидатура, той улеснява задачата на претендента на БСП ген. Румен Радев. Така го изтълкува и соцлидерката Корнелия Нинова. И при все че има поне още двама-трима кандидати в лявата писта, които ще ронят подкрепата за Радев и ще крадат гласове, той все още има всички шансове да бъде на балотаж с номинирания от ГЕРБ. А на втория тур е напълно възможен масиран антиГЕРБ вот. На практика Цачева ще може да разчита на гласовете на Патриотичния фронт и на Реформаторския блок, но не е сигурно, че всички ще се подчинят на партийната дисциплина – напротив, част от тях ще предпочетат да си останат вкъщи. И в този случай важна роля ще изиграе електоратът на ДПС.

На първия тур Движението и ДОСТ ще премерят сили помежду си, за да се види кой с какви проценти разполага и как най-добре да ги изтъргува на балотажа. Преди време Лютви Местан обяви, че ДОСТ ще подкрепи Бойко Борисов, ако той се кандидатира за държавен глава. Е, не е той, но е твърде възможно формацията на Местан да даде рамо на Цачева. ДПС пък може да преброи гласовете си покрай Пламен Орешарски. Освен това Движението никога не мобилизира пълния се капацитет, така че при нужда може да извади и резерви. С други думи, никак няма да е чудно, ако отново от гласовете на етническите турци зависи накланянето на везните вляво или вдясно.

Спечели ли Румен Радев президентския вот и последват ли предсрочни парламентарни избори, на тях може да се случат две неща. Първото е, ГЕРБ пак да спечели най-много, но недостатъчно и отново да управлява в коалиция.Тогава Борисов ще получи възможност да направи коалиция по европейски тертип – с БСП. И да сподели (и постепенно прехвърли) отговорността за управлението във все по-усложняващата се международна, пък и вътрешна обстановка. Той и без това отдавна иска да се отърве от сегашните си малки коалиционни партньори, които непрестанно му извиват ръцете или му поставят ултиматуми.

Вторият вариант е ГЕРБ да загуби предсрочните избори (по инерция след загуба на президентските) и властта да мине в ръцете на социалистите. Това ще е възможно най-добрият повод за Бойко Борисов да се оттегли от политиката. Някои анализатори смятат, че той цели точно това. Те дори допускат, че ще напусне и България и ще живее в чужбина, където ще може спокойно да се наслаждава на "заработеното" през всичките изминали години. Борисов не обича да носи отговорност, включително и за решенията си, да дава обяснения за постъпките си или да търпи критики за действията си. А според всички прогнози предстоят трудни времена за света и за България в частност. Защо лидерът на ГЕРБ да не си е направил сметката, че е дошъл моментът да сдаде властта заедно с отговорността за управлението и бъдещето на страната? Може би това е и една от причините да не се кандидатира за президентския пост, който при новите реалности също вече няма да бъде спокойно място за пребиваване.

Изборният експерт Михаил Константинов е убеден, че няма да се наложи Борисов да подава оставка, тъй като Цачева щяла да бъде първа на първия тур, но балотажът е неизбежен. И той ще е между претендентите на ГЕРБ и БСП. Други специалисти, също добре запознати с изборното законодателство, допускат, че Цецка Цачева може да спечели още на първия тур поради графата в бюлетината "Не подкрепям никого", след което Борисов да затвърди властта си и да направи промени в кабинета. Те обясняват ситуацията така: поради възмущението от предложените кандидати има голяма вероятност много хора да гласуват в квадратчето "Не подкрепям никого". Тези гласове се вадят от действителните и дали някой е взел повече от 50% се изчислява само върху бюлетините с вот, който посочва някой от кандидатите. Тоест, колкото повече хора използват наказателната опция, толкова повече се вдига шансът водещият кандидат да спечели още на първи тур, ако в гласуването са участвали повече от половината избиратели. Така че, в крайна сметка, играта срещу системата всъщност е игра за нея. Не е изключено Борисов да разчита и на този трик, опитвайки се максимално да мобилизира партийния електорат още на първия тур, колкото и невъзможно да изглежда Цачева да събере на първи тур повече от всички останали претенденти, взети заедно. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст