Държавното предприятие "Център за предоставяне на услуги" вече е факт, след като народните представители гласуваха в сряда (5 октомври) промените в Закона за МВР на второ четене. "За" реформата застанаха 74 депутати, 9 бяха "против", а 7 се въздържаха.
Новата структура ще се нарича "Център за предоставяне на услуги", но ще изработва и поддържа програмни продукти, необходими за предоставяне на административни услуги от МВР. Центърът ще извършва и предпечатна подготовка, ще отпечатва бланки, образци и документи, ще поеме и издаването на личните карти, и регистрацията на моторни превозни средства.
Сред услугите ще бъдат още дейности, определени със Закона за електронното управление и Закона за електронната идентификация и възложени с акт на Министерския съвет или на министъра на вътрешните работи. Финансирането на дейността му ще се извършва чрез такси по Закона за движение по пътищата, от държавния бюджет чрез бюджета на МВР, приходи от собствена дейност, от лихви по депозити на собствени средства и по просрочени плащания, както и от безвъзмездно предоставени средства (дарения).
Новосформираното звено ще е със статут на държавно предприятие по Търговския закон и ще е със седалище в София. Териториалните му клонове ще се определят от шефа на МВР. Предприятието ще се ръководи от изпълнителен директор и управителен съвет. Директорът ще се назначава от вътрешния министър и ще взема решения за откриване и възлагане на обществени поръчки до 100 000 лева.
За да има яснота по отношение на служителите в МВР, изпълняващи дейности, които се предвижда да преминат в новото предприятие, бяха предложени няколко разпоредби, които да уредят прекратяването на съответните служебни правоотношения. С тях ще се осигури плавното преминаване на трудови отношения и се създава възможност за постъпване на работа в държавното предприятие, гарантирайки им правото на труд.
Според вносителите от Министерския съвет трансферът на подобни нетипични спомагателни дейности в действащия закон ще позволи фокусът в дейността на структурите на Министерството на вътрешните работи да бъде върху изпълнението на основните дейности за защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението. Същевременно се очаква отделянето на посочените административни услуги да доведе до повишаване на тяхното качество.
По време на дебатите депутатите от БСП Красимир Янков и Атанас Мерджанов посочиха, че създаването на подобно предприятие е в нарушение на европейските норми. Янков смята, че е нарушено и българското законодателство. Според него министърът на финансите трябва предварително да попита Европейската комисия дали може да се прави такова предприятие, в което държавата да налива средства. По думите на Янков Народното събрание няма право да въвежда норми, по силата на които да създава структури, осъществяващи прикрита търговска дейност, представена като административни услуги. Според Мерджанов промените в закона се приемат единствено заради това предприятие.