Срокът за подаване на оферти за резервиране на капацитета на бъдещата газова връзка между България и Гърция да бъде удължен с месец. Това ще предложат на българския и гръцкия енергиен регулатор от проектната компания "Ай Си Джи Би", която ще изгражда интерконектора. Сегашният краен срок за внасяне на обвързващи оферти за пренос на газ по тръбата – с цена и количества синьо гориво, изтича на 31 октомври 2016-а. До този момент само двама потенциални кандидати са заявили, че смятат да участват, но са направили уговорката, че нямат време да подготвят предложенията си.
В първата фаза на пазарния тест интерес към капацитета на връзката от 3 млрд. куб. м годишно заявиха девет компании: гръцката ДЕПА и италианската "Едисон", които са акционери от гръцка страна в съоръжението, нашата "Булгаргаз", която планира чрез интерконектора да внася договорените 1 млрд. куб. м азерски газ от находището "Шах Дениз ІІ, азерската държавна СОКАР, която участва в разработването на това находище, румънската OMV PETROM, българските газоразпределителни фирми "Ситигаз България" и "Черноморска технологична компания", както и още две частни дружества.
В началото на октомври енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че в рамките на втория етап са се появили още четирима нови кандидати, но все още няма подадени обвързващи оферти.
"Към днешна дата няма внесени предложения, но традиционно те се подават в края на срока. Именно за да се увеличат шансовете за привличане на повече транзитьори, ще внесем искането за удължаване на пазарния тест", заяви изпълнителният директор на "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева. По думите й, компанията "Нобъл Енерджи", която първоначално подаде заявление за интерес, се е отказала да внесе оферта. Отказът е бил аргументиран с това, че в момента дружеството е в процедура на смяна на собствеността. Според Георгиева става дума за хонгконгски търговец на газ, а не за американската "Нобъл", която се занимава с добив на природен газ и разработва газово находище в Кипър.
Американската Cheniere energy, която преди време проявяваше интерес да внася природен газ в България през гръцката връзка и на която се е разчитало да се включи в пазарния тест, също няма да участва. Нейното желание било да доставя втечнен газ до бъдещия терминал в Александруполис, в който България иска да стане акционер.
Георгиева заяви също така, че разчита на максимален интерес към капацитета на връзката, за да се преговаря за кредитирането на проекта, оценяван на 220 млн. евро. Ако офертите не запълнят изцяло капацитета, ще се иска финансиране от структурните фондове на Европейския съюз през бюджетите на оперативните програми на България и Гърция.