Частните охранители

На 11 ноември охранителите отбелязват своя професионален празник.

Освен професионален празник на охранителите, на този ден православната църква чества деня на Св. Мина – войн, пазител и покровител на семейството.

Празникът на охранителя е въведен сравнително скоро – през февруари 2010 година. Министерският съвет прие решение за обявяване на датата за професионален празник на охранителя и частната охранителна дейност.

Частната охранителна дейност е част от превантивната система за противодействие на престъпността и подпомага укрепването на обществения ред и сигурността в страната.

Професията "охранител" е официално призната и инициативата за обявяване на празник за нейното честване показва отговорно отношение към самата професия от една страна, а от друга – е заявка за издигане на авторитета на охранителния бранш като цяло.

 

Национален браншови синдикат на охранителите е най-новият член на Конфедерацията на независимите синдикати в България, съобщиха от пресцентъра на КНСБ. Сдружението е учредено в петък. Председател на най-младата синдикална структура ще бъде Евгения Масларска. Частната охранителна дейност е сред най-големите сектори в българската икономика. В страната има регистрирани около 1800 фирми, в които са заети близо 70 000 души. По неофициални данни обаче в сивия сектор работят поне още толкова компании, а заетите са близо 200 000, посочват от КНСБ. Според Конфедерацията е всеизвестно, че тези хора получават минимални, а в някои случаи и под минималните заплати. Проучвания сочат, че не е рядка практиката заплатата да е 300-350 лв., без да се плащат осигуровки или други социални придобивки, допълват от КНСБ. За сравнение – средната заплата за този бранш в Австрия е 1600 евро, в Белгия – 2400 евро, а дори в съседна Босна и Херцеговина е 480 долара, отбелязват от синдиката. Работното време е огромно бреме за работещите в сектора. Често се дават 24-часови смени, без да се дава нужната почивка след това. В Белгия дежурствата са ограничени до 12 часа при не повече от 54 часа седмична натовареност, анализират от КНСБ. Според КНСБ, когато страната е разтърсена от икономическата криза и престъпността се активизира, тези спестени средства за сигурност водят до опасно пренебрегване на качеството и професионализма за сметка на ниските цени, които институциите плащат на охранителните компании. От КНСБ отбелязват, че в охранителната дейност е налице сериозно застаряване на състава. Наеманият персонал е основно пенсионери или студенти, които не са обучени за съответната дейност. Затова качеството на услугата "сигурност" често е спорно, особено, когато се предлага от нелицензирани фирми от "сивия сектор", допълват от синдиката.

Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/390246-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D1%87%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BD%D1%81%D0%B1.html

 

 

 

Над 30 хиляди частни охранители ще се включат в опазването на сигурността в София. За това се договориха на специална среща кметът Йорданка Фандъкова, директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи Младен Маринов и председателят на Националната асоциация на частните охранителни фирми Александър Митев.

 

Частните охранители в София ще помагат при бедствия, аварии и кризи и ще съдействат за допълнителна охрана. В момента Общината наблюдава с 2000 камери над 400 обекта.Йорданка Фандъкова, кмет на София"Заедно с асоциацията бихме могли да подобрим и да увеличим капацитета. В тази асоциация участват компании, които извършват охранителна дейност в целия град."

 

Частните охранителни фирми в София ще съдействат на полицията при инциденти и бедствия. Това стана ясно след среща между кмета на града Йорданка Фандъкова и шефа на столичната полиция Младен Маринов.

Ако възникне кризисна ситуация в София близо 30 000 охранители могат да се включат за овладяването й, обясни Фандъкова. При нападение или опит за кражба, частните пазители на реда нямат право да задържат извършителя, но трябва  да сигнализират полицията.

Вече се работи по нов закон за частната охранителна дейност, който да даде повече правомощия на служителите, обясни шефът на столичната полиция Младен Маринов.

"Това, което правим в момента, е в рамките на законовите правомощия уточним начина на взаимодействие, така че да сме по-ефективни. Относно задържането – охранителите имат правомощия, които могат да ползват до пристигане на полицейските екипи. Естествено правото за ограничаване на свободно придвижване на гражданите е единствено и само на служителите на МВР", обясни той.

Кметът на София Йорданка Фандъкова даде и пример, кога частните охранители могат да са полезни на полицията: "Постовете и патрулите са в единия край на зоната, в другия край се събират бързо хора, най-близкият охранител съобщава на полицията и патрулът отива буквално за 2-3 минути".

Освен при инциденти, частните охранители ще съдействат на общината и при бедствия, допълни Фандъкова. "Това са над 30 000 обучени, подготвени, оборудвани специалисти, част от които могат веднага да вземат участие при някаква ситуация", поясни градоначалникът.

Към момента над 400 общински обекта са оборудвани с постоянно видеонаблюдение.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст