Икономическата комисия разкритикува Бюджет 2017

Парламент Икономическа политика Петър Кънев

След сериозна критика с осем гласа "за" и пет "против" законопроектът за бюджет 2017-та бе приет от икономическата комисия към парламента.

"Бюджетът е в противоречие на първа и трета препоръка на Европейската комисия. На първо място по отношение на огромния макроикономически дисбаланс и на второ по отношение на държавната политика за справяне с бедността” , заяви зам.-председателят на комисията и депутат от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров. По думите му законопроектът за следващата година е за бюджет на застоя и бедността.

Според Байрактаров драстичното увеличение на средствата, предвидени за персонал е в противовес на държавната политика за електронно правителство и намаляване на заетите в администрацията. Като друго противоречие той очерта заложената 1.9 млрд. лв. нова емисия на дълг.

"С този бюджет по никакъв начин не преодоляваме големите социални неравенства и бедността в България”, разкритикува бюджет 2017-та и депутатът от БСП Желю Бойчев. Съпартиецът му и председател на комисията Петър Кънев определи бюджетът като изпълним и консервативен, но напомни, че той ще се изпълнява от различни хора от тези, които са го писали.

"Не мисля, че големият приоритет на този бюджет е огромната сума за военни изтребители и две фрегати”, вметна Кънев.

Като основна критика към бюджет 2017-та се очерта липсата на реформи.

"Растежът на БВП през последните няколко години не е резултат от реформа, а от действието на външни фактори”, напомни зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. По думите му дефлацията генерира известно разширение на потреблението, но в дългосрочен план на нея не може да се разчита.

"В частта отбрана могат да се преосмислят тези големи харчове. Не виждаме и индикатори за резултатността от програмата за саниране”, допълни Бранков.

По отношение на разглежданите от комисията бюджети на министерствата на икономиката и туризма също не липсваха критики.  

"Има логика там, където се постига резултат да се заделя и повече ресурс. Смятам,че един телеком отделя за реклама повече от колкото българската държава дава за туристическия си продукт”, заяви Желю Бойчев. Като напомни, че 15% от БВП се дължи именно на туризма, а за рекламата му през следващата година са заделени едва 12.67 млн. лева.

"С този смешен ресурс ние да провеждаме някаква не национална, а международна рекламна дейност”, каза Димитър Байрактаров.

Бюджетът на икономическото ведомство бе разкритикуван главно заради липсата на предвиден ресурс за секторните помирителни комисии, които би трябвало да решават споровете между потребители и монополисти например топлофикци и телекоми.

"Колко пари ще получат тези наши защитници, защото не ги виждам нито в доклада на министерството на финансите или в този на икономиката”, запита Байрактаров.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст