"Нямаме проблеми, кондицията ни е добра." Това увери пред "БАНКЕРЪ" шефът на предизборния щаб на Реформаторския блок Найден Зеленогорски седмица след като ДСБ официално напусна формацията, а партиите в Блока, но без тъмносините, подписаха ново политическо споразумение. Тръгна си и Гражданският съвет, в това число и народните представители, категорично разграничавайки се от новия документ. Изключение направи бившият министър на образованието Тодор Танев, който сложи параф под него. Представителите на Гражданския съвет определиха политическия субект като "поредната партийно-квотна коалиция за разпределение на назначения и облаги от властта и в заблуда на реформаторски настроените граждани". Така те застанаха до ДСБ.
Всъщност окончателната раздяла на наричащите се "реформатори" в досегашната изпълнителна власт с хората на Радан Кънев дойде на последните избори, за които десните се бяха разбрали да се явят заедно в учредителното споразумение от края на 2013 година. От началото на годината ДСБ са опозиция, а останалите партийни централи се опитваха всячески да не си тръгват от управлението.
Властта за Реформаторския блок обаче се оказа невярна любовница. А опитите им да останат ръка за ръка с нея се превърнаха в Танталови мъки.
И така десните се разминаха с избирателите си, а обещанията за реформи останаха на хартия. Дългото и мъчително избиране на кандидат за президент беше само един от щрихите, с който те сами се отрекоха от електората си, оставяйки у него убеждението, че властта е по-важна за тях. Партиите, които бяха излъчили министри, не искаха да рискуват да се конфронтират с премиера Борисов.
Сега ДСБ и Гражданският съвет ще правят нова политическа формация, за която твърдят, че ще бъде по-широко обединение от досегашното и ще е "на свободните хора и демократите в България". "Ще има нов десен проект и той трябва да стъпи на много здрави цели и приоритети в българската политика", каза Радан Кънев. От думите му се разбра, че той е отворен и към доскорошните му партньори в Блока. "Аз вярвам, че всички заедно имаме път напред, но трябва да съберем още много хора", заяви той. Целта е новата формация да е готова за предсрочните избори напролет.
Срещу Кънев скочи бившият заместник-председател на тъмносините Петър Москов, който се раздели с лидера си и тръгна по друг път, като отказа да напусне министерския си пост в здравното ведомство. "Ако позицията на ДСБ е за разрушаване на Реформаторския блок, това е погрешна позиция и аз ще се боря срещу нея. Знам, че противопоставянето на тая мътилка, която идва в момента, е силна и единна позиция между ГЕРБ и РБ", заяви той. След което направи намеци за "Агнешките главички" и нов модел "КОЙ", визирайки кръга "Капитал".
Някои представители на Гражданския съвет пък ще се опитат да обединят двете групи, научи "БАНКЕРЪ". Има идея да се потърси брод между двете противостоящи групи, като се оттеглят лидерите на партиите, които участваха в кабинета "Борисов 2", а всички останали си подадат ръка. Това е трудно осъществим вариант, а и в двете фракции има политици, които се оглеждат дали условията при другите не са по-добри, за да преминат към тях.
Пред Реформаторския блок стои въпросът за създаване на ново учредително споразумение при новите условия и след като мандатът му изтече с президентския вот. В момента усилено се работи по този документ, а какви точно ще са параметрите му ще стане ясно скоро.
Дали някой от двете формации, на които се разделиха десните, ще налучка правилния път към сърцата на избирателите, или властта ще бъде мираж ще разберем още на предсрочния вот за парламент.