Справедливата „Гражданска“ ще се смята с пресни данни

С поредните заклинания

Гаранционният фонд разполага с информация за всички възникнали пътни транспортни произшествия (ПТП) от 2010 г. до момента. Това съобщиха от институцията във връзка с откритата процедура за избор на консултант с международен опит в оценка на риска и актюерството, който трябва да състави нова по-справедлива методология за ценообразуване на задължителната за автомобилистите застраховка "Гражданска отговорност".

Най-общо казано със системата "бонус-малус" ще бъдат въведени по-големи застрахователни премии за рисковите шофьори, а тези на хората с малко или никакви нарушения ще бъдат намалени. Тук обаче възниква въпросът, какво е значението, колко е добър шофьорът, след като застраховката не се сключва лично за него, а за автомобила, който може да бъде управляван и от друг. Консултантите ще трябва да намерят решение и на проблемите със  служебните автомобили, които се управляват от различни служители на компанията, както и на тези с поделена собственост.

До момента най-често информацията кой, колко произшествия е причинил се набавя от базата данни на застрахователя. Така обаче трудно на причинителите на ПТП-та могат да бъдат налагани по-високи вноски по "Гражданската отговорност", тъй като те имат правото да сменят застрахователя си, а компаниите твърдо отказват да споделят вътрешната си информация.

За това браншът от години настояваше за създаването на обща система, която да генерира информация за произшествията на шофьорите. С влизането в сила на Кодекса за застраховането от януари се предвиждаше от началото на 2017-та година "Гражданската отговорност" на автомобилистите да се определя индивидуално, като бъдат вземани предвид причинените от шофьорите произшествия. Срокът за кандидатстването по обществената поръчка изтича месец след обявяването й – на 23 ноември. А на одобрения консултант ще бъде даден срок от 1 месец да изготви анализ на факторите, които най-значително влияят за виновното причиняване на ПТП.  

Така дни преди срокът за кандидатстване по поръчката да изтече Гаранционният фонд напомни, че разполага с информация за всички регистрирани МПС-та на територията на България, включваща както технически данни за превозното средство, така и информация за собственика му, съгласно свидетелството за регистрация. Налични са и данни, свързани с участниците в събитието – МПС и водачи, пострадалите лица и причинените имуществени вреди. Министерството на вътрешните работи пък разполага с данни за МПС и водачи, участвали в ПТП, както и за извършените нарушения на Закона за движение по пътищата, довели до причиняването на ПТП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да има таван на бонусите, които се раздават в държавната администрация?

Подкаст