Прокурори обучиха над 500 десетокласници в кампанията на АП – Пловдив – „Заедно в Час по етика и право“

Прокурори в училище1

Пловдивски прокурори влязоха в час по предмета „Етика и право“ и обучиха над 500 десетокласници от различни училища как да се пазят от опасности в интернет, да защитават своите права и спазват задълженията си като граждани. Посещението на магистратите се провежда по програмата на Апелативна прокуратура-Пловдив – „Заедно в Час по етика и право“ и е съвместно с Регионалното управление на образованието.

Прокурорите участват в два учебни часа, като в първия запознават десетокласниците с професията на прокурора, функциите на съдебната власт, държавата, идеята за демокрация, Конституцията на Република България, основните права и задължения на гражданите, а във втория обясняват как да постъпят, ако станат жертва на престъпление, както и да се предпазят от опасностите в интернет. От средата на ноември до момента в „Час по Етика и право“ влязоха прокурорите от Районна прокуратура-Пловдив – Гергана Мутафова, Димитър Беличев, Румяна Зайкова-Калеева, Атанас Илиев, Бригита Байрякова, Даниела Андреева и Пламен Чобанов. Те изнесоха лекции пред десетокласници от ЕГ„Пловдив“, СУ „Пейо Яворов“, СУ „Никола Вапцаров“, СУ „Христо Данов“, ПГКИТ „Д-р Иван Богоров“ и СОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в гр. Пловдив.

Часовете се превърнаха в дискусия. Десетокласниците задаваха въпроси и се интересуваха, както от определени казуси за опасностите в интернет, така и за гражданските си права и задължения и др. Учениците питаха за връзката между правата и задълженията, дали може да има тясно обвързване между тях, допустимо ли е националния интерес да бъде поставян над човешките права, както и защо съдебни дела се проточват във времето и кога се водят при закрити врата. Учениците се интересуваха как се става прокурор. Магистратите им обясниха, че всеки, който иска да облече червената тога трябва задължително да премине през конкурсна процедура.

По темата за компютърните престъпления на учениците им бе напомнено да не предоставят на непознати свои лични данни, снимки, намерения за пътуване или местоположение. Прокурорите посочиха, че вече има осъдени лица за установяване на неправомерни контакти чрез социалните мрежи с непълнолетни с цел извършване на сексуални действия, като някои от тях излежават ефективни присъди в затвора.

Кампанията на Апелативна прокуратура-Пловдив – „Заедно в Час по Етика и право“ стартира на 2 ноември 2016 г. До 30 юни 2017 г. прокурорите от Районна, Окръжна и Апелативна прокуратура – Пловдив ще се срещнат с общо 3 559 ученици от всички пловдивски училища с паралелки от десети клас. След това ще бъде създаден ученически клуб „Правото и аз“, а неговите членове ще продължат дискусията с магистратите по различни правни теми всеки месец.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст