Българите масово срещат затруднения в плащането на сметките си за ток. Оказва се, че 34% от тях не успяват да покрият задълженията си навреме. В ЕС този показател е около 10 на сто, разкрива доклад на Европейската комисия за 2015 г., сочи Институтът за пазарна икономика. Според експертите повечето българи имат поне едно забавено плащане, а около 7% са забавяли плащането на сметките си до шест дни. 3-4% от битовите потребители поне веднъж са оставали на тъмно заради неплатени задължения. В същото време около 40% от българите признават, че не успяват да поддържат достатъчно топъл дома си, съобщи пък Лияна Аджарова от Асоциацията на българските енергийни агенции по време на Конференцията за енергийната бедност. Тя посочи данни на Евростат от 2015 г., според които по този показател България е на първо място в ЕС.
В момента у нас липсва дефиниция за енергийна бедност, а целевата помощ от социалното министерство е единствената съществуваща програма, подкрепяща уязвимите домакинства. Според Аджарова обаче бюджетната програма за отопление е неефективна, защото "енергийно бедните българи си остават бедни. Това не подобрява условията на живот и не реализира спестявания на пари, енергия или емисии", обясни тя.
В момента 41% от българите се отопляват на ток, а 32% – на дърва. Процентът на газифицираните домакинства остава минимален – едва 2%. Един от основните рискове пред либерализацията е липсата на достатъчно информация за това как може да се смени доставчикът на ток, обясни председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов и предупреди, че излизането на свободния пазар може да претърпи крах, ако се окаже, че пазарът е създал монополи и картели по веригата за производство и внос на електроенергия.