Въздухът в София е мръсен и вреден за здравето. В това спор няма, всички го усещаме, а все по-често и виждаме. Напоследък обаче, заради новите технологии, стана изключително лесно само с две докосвания на смартфона да се информираме в реално време за нивото на фините прахови частици, азотния диоксид и др. вредни газове около нас. А чрез социалните мрежи стряскащите данни за буквално отровния въздух (на 29 януари допустимите норми за фини прахови частици бяха 10 пъти над позволеното), стигат за секунди дори до тези, които не се вълнуват чак толкова какво точно дишат. В резултат на това от началото на годината в София се надигна истинска вълна от недоволство срещу бездействието на властта за ограничаване на замърсяванията. Имаше дори флашмоб, при който редица емблематични паметници в града осъмнаха с противогази и провокативни послания. Изглежда обаче това хич не се харесва на властта.
Първоначално управниците от Столична община обявиха, че планират да въведат мерки за справяне с мръсния въздух, като предложат безплатен градски транспорт и ограничат колите в най-натоварените участъци на София. Кметът на Йорданка Фандъкова дори написа в страницата си във Facebook, че ще бъде повишен контролът на техническите прегледи на автомобилите и тези, които са без катализатор и с нива на замърсяване над допустимите, директно ще бъдат спирани от движение. Щели да се предложат и законодателни промени, които да регламентират поставянето на специален стикер върху всеки автомобил, който да посочва екологичния му клас.
Но всичко това се оказа само прах в очите на обществото. Защото ден по-късно – в нощта на 31 януари всички автоматични станции в София, които измерват качеството на въздуха замлъкнаха. Какви екополитики, какво озеленяване и безплатен градски транспорт, какви катализатори? Скрива се информацията за праха и вредните газове и всичко е ОК. Няма кой да докаже отрови ли дишаме или не. Съответно няма за какво да се протестира и да се изисква от властта. Няма и защо да се пуска безплатен градски транспорт. Изглежда така мислят уж модерните днес политици и с охота прилагат едновремешния принцип "няма данни – няма проблем". Само че проблемът е налице и става все по-голям, а подобни дребни тарикатлъци могат да се върнат като бумеранг върху "Московска 33".
На запад книгата "1984" на Джордж Оруел отново стана популярна заради действията на новият американски президент Доналд Тръмп. Изглежда обаче и у нас трябва да започнем да я препрочитаме, тъй като действителността и фактите започват да се изкривяват.
Дано да сме в грешка и спирането на станциите да е свързано с обещаната система за ранно предупреждение на гражданите при прогнозни високи нива на фините прахови частици или пък със създаването на местна система за мониторинг на въздуха, която Фандъкова също ни обеща. Но някак не ни се вярва…











