Г-жо Фандъкова, ще ми платите ли катализатора?

катализатор-кола

Дизеловите автомобили без катализатори да бъдат спирани от движение в София, поиска през "Фейсбук" столичният кмет Йорданка Фандъкова. И досущ като пред избори, "Пътна полиция" изведнъж започна проверки на всички автомобили с дизелово гориво, които щели да се спират от движение, ако нямат катализатори. Няма да коментирам юридическите недостатъци и последици от подобна безумна инициатива. Нито десетките начини, по които тя да бъде заобиколена.

Като собственик на подобен, поставен под угроза автомобил, съм лично засегнат от афишираните драконовски мерки. И искам да изложа моята чисто човешка позиция по въпроса, която навярно ще споделят и хиляди други съвестни данъкоплатци. Въпреки че правя всичко възможно да опазвам въздуха в София чист. Живея в близост до столицата, отоплявам се на природен газ, основно се придвижвам с метрото, защото работя в центъра, а и детето ми учи в училище в този район. И така стигаме до клетия ми дизелов автомобил. С него се придвижвам основно до метростанция "Сливница", където паркирам, за да взема подземната железница. И все пак понякога ми се налага да ползвам колата, за да вляза в центъра на София. 

Вече деветгодишната ми кола, която купих преди три години, си имаше катализатор, който пречистваше вредните газове и пазеше столицата ни чиста. Уви, крадците ми го отрязаха, и то посред бял ден, така както колата ми беше паркирана на бул. "Панчо Владигеров" край метростанция "Сливница". Сигурно не знаете, г-жо Фандъкова, че вътре в него имало ценни метали и затова апашите предавали катализаторите в пунктове за вторични суровини за около 200 лева. Особено ценни били дизеловите, от бензиновите се изкарвало по 30-40 лева и затова не ги пипали. 

И аз не знаех всичко това, ама ми го обясниха, като отидох в автосервиза. Като съвестен данъкоплатец попитах колко ще струва един нов катализатор за да си купя и да ми го сложат. "Бате,ти луд ли си? За твоята кола ще ти излезе около 2000 лв. и пак ще ти го откраднат. Там, дето спираш на "Сливница", редовно ги гепят. Знаят ги кои са, ама на ченгетата не им се занимава. Сложи си едно резонантно гърне за 90 лева и си карай спокойно. Иначе пак ще идваш тук", бе отговорът,

който получих. 

Естествено, избрах втория вариант. Но сега съм изправен пред заплахата да не мога да ползвам колата си в София. Дали е справедливо така, г-жо Фандъкова? Питам се още – защо не работи буферният паркинг за 300 коли при метростанция "Сливница", при все че е изграден още през 90-те години? Защо аз и останалите собственици на дизелови коли трябва да плащаме за това, че на никого не му пука за дребната престъпност и за контрола върху пунктовете за вторични суровини в столицата, въртящи сладък бизнес с крадените дизелови катализатори? Дали това е нормално да се случва в град, който има претенциите да става Европейска зелена столица?

 

P.S. Само за две години на още трима колеги с дизелови коли от нашата редакция им откраднаха катализаторите. Двама от тях пострадаха в кв. "Манастирски ливади", където живее и столичният кмет. Ако си купуваш дизелова кола, автоджамбазите в "Горубляне" обикновено препоръчват сам да си махнеш катализатора.  

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст