Продажби и печалби в добро количество

БФБ

Позитивизмът, обхванал международните капиталови пазари напоследък, се запази и през изминалата седмица. „Бичите“ настроения бяха подклаждани от оптимистичните очаквания на Американската централна банка (FED) за развитието на най-голямата икономика в света, но и от постоянните намеци на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че предстоят „грандиозни данъчни облекчения за всички“. Когато вече си натрупал държавен дълг от над 20 трлн. долара (близо 105% от БВП) и наближаваш съотношенията от края на Втората световна война, на пръв поглед изглежда сякаш комбинацията от трите компонента: „по-ниски данъци за всички, по-големи бюджетни разходи и стъпаловидно увеличение на лихвите“ е взривоопасна. По-лошото е, че и на втори поглед ситуацията не само не изглежда по-оптимистична – тя дори е плашеща. При това екстремално ниво на еуфория добрите данни бяха почетени подобаващо, докато лошите бяха игнорирани, сякаш са дребни неравности по светлия път към просперитета, и бяха бързо заметени под килима.

В България предизборно също набира скорост играта „кой е по-по-най?“. А политическите обещания от кандидатите за управляващи на моменти звучаха като комунистическо планиране на следващата петилетка – възвишени и оптимистични. Въпреки всичко настроенията сред инвеститорите на БФС-София бяха по-скоро негативни –  „махмурлукът“ от св. Трифон Зарезан надделя отчетливо над любовните трепети на св. Валентин.

Прибираха се енергично печалби при по-ликвидните позиции, което тласна основния борсов индекс SOFIX с повече от процент и половина надолу до нивата под 600 пункта. Книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ) „отслабнаха“ с около 7% само за седмица и отново се разменяха на нивата под 1.50 лв. за дял. И акциите на Първа инвестиционна банка (ПИБ) не бяха пожалени от „мечите“ набези, но пораженията върху капитализацията на третата по размер на активите банка в България бяха далеч по-ограничени. Дяловете на „трезора“ се „спуснаха“ плавно до нивата под 3.75 лв. за брой при относително добра за позицията ликвидност.

Когато стане дума за „възможно бързо прибиране на печалби“, веднага се сещаме за "Химимпорт", при това съвсем неслучайно. Флагманът на БФБ-София отстъпи с около 3% на седмична база и се разменяше основно на нивата под 1.60 лв. за дял.

Сред най-ликвидните „сини чипове“ у нас без съмнение е и "Адванс Терафонд" АДСИЦ. При разменени над 600 хил. акции цената на дял намаля до около 2.10 лв. за брой. През седмицата излязоха данни за дейността на дружеството за първия месец на годината. Към края на януари фондът притежава 224 851 дка земеделска земя и 139 дка градска земя, като нови покупки и продажби липсват, с изключение на прехвърлени 472 декара, договорени още през 2015 година. При силно контрастиращ с предходната седмица вял обем и съвсем необичайна за позицията ниска активност "Софарма" загуби близо 2% от капитализацията си – до 3.32 лв. за дял.  Като се има предвид досегашната практика в „групата“, а и развитието на събитията около дружествата в последно време „злите езици“ заговориха за евентуално реалистично вливане на "Доверие обединен холдинг" във фармацевтичния концерн. След като най-големият бивш приватизационен фонд увеличи капитализацията си с над 100% за последната една година, през изминалата седмица отстъпи с над 12% – до малко над 1.40 лв. за дял. Относително висок обем бе изтъргуван от книжата на "Монбат". Монтанският производител на стартерни батерии отстъпи с около половин процент до 9.85 лв. за дял при над 76 хил. разменени дяла. Относително раздвижване, макар и в нежелана за акционерите посока, демонстрираха акциите на к.к. "Албена". Цялото търсене до нивото от 59.95 лв. за дял беше задоволено с лекота, след което се отвори изключително широк спред между офертите „купува“ на 58 лв. и „продава“ на 61.45 лв. за акция.

"Спиди" също успя да концентрира върху себе си инвеститорския интерес през седмицата. Акциите на куриерската фирма „се отлепиха“ възходящо от нивото 38 лв. за дял и прибавиха над 2% върху стойността си на седмична база до 38.23 лв. за брой, при над 5 хил. изтъргувани книжа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст