Служебните министри откриха нарушения, извършени от предшествениците им от кабинета „Борисов 2” по време на проверката, възложена от премиера Огнян Герджиков. Индикациите за нарушения са най-вече при провеждане на обществени поръчки.
"Разпоредих проверката на 30 януари, такава бе заръката и на експремиера Борисов, и на президента на републиката при формирането на служебния кабинет. Проверките са извърши от ведомствените контролиращи органи, а сигналите са изпратени към компетентните институции за последващи действия. В 9 процедури за обществени поръчки на Министерството на отбраната е установено наличието на индикатори за измама и други сериозни нарушения", обясни Герджиков на пресконференция в Министерски съвет.
Премиерът подчерта, че в проверените обществени поръчки в част от министерствата не са установени нарушения при провеждането на обществените поръчки, но има единични случаи на административни и технически пропуски, които обаче не се отразяват върху законосъобразността на проведените процедури. Това се отнася за министерствата на финансите, на транспорта и информационните технологии и съобщенията, на младежта и спорта, на околната среда и водите, за земеделието и храните, на труда и социалната политика, на образованието, на туризма и на енергетиката.
Има обаче и проблемни министерства.
„ В министерството на отбраната през 2016 година са проведени 113 процедури за обществени поръчки. От тях са били прекратени 31. Остават 82 – за доставка на стоки и предоставяне на услуги, които са приключили с подписване на договори. В резултат са подписани 123 договора и 23 допълнителни споразумения. При извършения анализ са установени нарушения на 45 от 82 процедури – повече от половината – 45 нарушения на закона за обществените поръчки и други нормативни актове. От тях по 9 процедури е установено наличието на индикатори за измама и други сериозни нарушения и са предадени на военната прокуратура. Останалите са изпратени на агенцията за държавна финансова инспекция“, посочи Огнян Герджиков.
В Министерството на икономиката пък залагали дискриминационни условия при обявяването на обществени поръчки и променяли критериите след отваряне на офертите.
Нередности са открити и в някои ведомства, като например Агенция „Пътна инфраструктура”. Там са установени пропуски в поръчката за избор на изпълнител за поддържане на участък от АМ „Хемус” и на тунелите „Витиня”, „Топли дол”, „Ечемишка” и „Правешки ханове”. Процедурата била проведена през 2015 г.
На 27 януари отиващият си премиер Бойко Борисов предаде властта на Огнян Герджиков с призив "да разрови всичко, което намери в министерствата, за да се прекъснат спекулациите".
"Отстрани може да е лесно да се управлява държава, но сами ще се убедите колко е трудно…. Не ревизия, а да разровите всичко, което намерите в министерствата, за да се прекъсне тази спекулация. Директно предавайте всичко на прокуратурата", каза Борисов.
Тогава Герджиков му отговори, че той сам е поискал да се направи сериозна ревизия и да се разрови всичко из дъно. "Няма да ви скършваме хатъра. Ще го направим с надеждата, че няма да излезе нищо. Но ако излезе – ще го извадим пред хората", заяви служебният премиер.
Премиерът Герджиков възложи изготвянето на аналитични доклади за състоянието на ведомствата на първото заседание на правителството. Той поиска акцент да бъде поставен върху процедурите за възлагане на обществени поръчки и настоя докладите да съдържат мерки за отстраняване на констатираните нередности.