Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД "Юг Маркет фонд мениджмънт" АД
Инвеститорите определено изглеждат без ясна идея какво точно търгуват – минало или бъдеще, политически мир или нестабилност. Дори тримесечните данни на публичните компании вече нямат значение през последните дни. И търговията на "БФБ-София" постепенно се връща към познатото си състояние. Затова и активността на повечето участници ту затихва, ту рязко се покачва, дори преди наглед маловажно събитие или новина. Миналата седмица например преобладаващото настроение бе минорно и въпреки минималните изменения в повечето борсови индекси стойността им плавно се понижаваше. Най-старият ни измерител – SOFIX, дори слезе под ключовите 600 пункта, за да стигне до най-ниското си ниво за последния месец – кота 593.56 пункта, откъдето обаче започна впечатляващото си възстановяване. Още с първите сделки за седмицата стана ясно, че уикендът е било доста успокояващ за "биковете" на нашия пазар. Така че след края на борсовата сесия в понеделник повечето индекси на БФБ отчитаха дневен ръст от порядъка на 1.5-2 процента.
Поскъпването обхвана повечето активно търгувани компании на пазара, а цените им успяха да задържат спечелените позиции и през следващите дни. По-големи обеми при покупко-продажбите се наблюдаваха при традиционните лидери по ликвидност като "Софарма", "Химимпорт", Централна кооперативна банка и "Монбат". По-големи пакети от обичайните се размениха при "Спиди", където появата на голямо търсене буквално обезкости офертите "продава" и през по-голяма част от борсовите сесии предлагането под 40 лв. за акция просто липсваше.
Нова официална информация за евентуална продажба на енергоразпределителния комплекс на "ЧЕЗ груп" в България засега няма. Но това не попречи в пространството да се разпространяват не само слухове, но и доста екзотични идеи.Така например през седмицата бе лансирана, засега с неясен произход, тезата, че връщането на двете енергодружества в ръцете на държавата не било лишено от логика. Да, държавата по принцип била лош собственик, но този път нямало да се държи така. Тоест няма да се краде, да се покриват дупки на други места с парите от работещи дейности, ще се инвестира, вместо да се кърпи положението, ще се работи на пазарен принцип, а не с политически цели…. Ако не беше малката вероятност някой политически кръг наистина да е обмислял подобен сценарий, щеше да бъде забавно. Но не е.
Така или иначе, инвестиращите в "ЧЕЗ Електро" и в "ЧЕЗ Разпределение" не показаха, че отдават голямо значение на последните слухове и търговията с акции на двете компании остана в познатите рамки. Всъщност с книжата на "ЧЕЗ Електро" сделки се сключват изключително рядко, предвид малкия брой свободно търгувани акции и високата им единична цена от 19 000 лв., на която се е сключила последната засега сделка. Това е и най-скъпата акция, с която работи. Тя е БФБ, вкарвайки в графата "бутикови компании", за които се изискват много пари, за да си дори дребен акционер в тях.
Не така стои въпросът с дружествата за имоти, които по идея се създават, за да привличат възможно най-широк кръг акционери. Покрай бума в сектора на недвижимите имоти интересът към доста от тези дружества растеше с всяка изминала година и, започвайки от земеделските земи, премина към офисните проекти и сега се прехвърли към жилищните имоти. През седмицата най-голям интерес пораждаха акциите на "Адванс Терафонд" АДСИЦ, която е и най-търгуваната компания със специална инвестиционна цел. Книжата на "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ също се радваха на добър прием, след като предишната седмица понесоха известни загуби. От по-малките представители на сектора книжата на "Актив пропъртис" АДСИЦ и "Феърплей пропъртис" АДСИЦ успяха да се вмъкнат в борсовите бюлетини, макар ликвидността и при двете компании да бе сравително ниска.
Ако някой е забравил – на БФБ все още се търгуват и компенсаторни инструменти. Липсата на приложение за тях обаче продължава да тежи на цените им и все по-често ставаме свидетели на цени под 20 стотинки за двата вида компенсаторни записи. Компенсационните бонове все още държат равнища от 52-54 стотинки, но търсенето им е спорадично и непредвидимо, което прави спекулациите доста изнервящо занимание.