Полша никога няма да приеме Европа “на две скорости”

шидло

Полша не е съгласна с идеята за Европа "на няколко скорости", заяви днес премиерката на страната Беата Шидло, цитирана от Франс прес. Тя коментира така един от сценариите, предложени за обсъждане на 27-те страни – членки на ЕС, относно неговото бъдеще след напускането на Великобритания и в подготовка за срещата на върха в Рим, посветена на 60-ата годишнина на Евросъюза.

"Ние никога няма да приемем да се говори за Европа на няколко скорости", подчерта тя на брифинг за журналисти в Брюксел след неформалната среща на лидерите на ЕС. Според нея тази среща е "компрометирала единството на съюза".

Вчера Полша се опита да осуети преизбирането на поляка Доналд Туск за втори мандат като председател на Европейския съвет, но не успя и остана в пълна изолация. Само тя гласува против нов мандат за своя сънародник, а после наложи вето върху приемането на заключителна декларация от срещата заради това, че Туск бе преизбран въпреки волята на полската делегация. 

Шидло каза пред журналистите, че изобщо не смята срещата на върха за състояла се, тъй като декларацията не е била приета, отбелязва ТАСС. Според нея е имало само обмен на мнения. Тя отказа да разкрие подробности от преговорите, на които, по думите й, е имало размяна на реплики на висок тон.

"Полша няма да позволи на страните от "стара Европа"  да я шантажират с пари и смята, че спазването на нормите на ЕС не е за продан"  – така отговори тя на въпрос как Варшава се е отнесла към думите, приписвани на френския президент Франсоа Оланд, който упрекнал Полша, че отстоява някакви норми и правила с парите на Западна Европа.

ТАСС цитира информирани източници, според които по време на спора за преизбирането на Туск за председател на Европейския съвет Оланд казал: "Правилата са ваши, но парите са наши." Шидло реагира саркастично, като каза на брифинга днес, че няма намерение "да гледа сериозно на президент с 4 процента подкрепа".

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст