Холандското консулство в Истанбул осъмна оградено с полицейски бариери, десетки полицейски коли, които се използват при обществени безредици, са разположени пред дипломатическото представителство. Същото е положението и пред посолството на Холандия в Анкара. Дипломатическите представителства на територията на Турция са затворени до второ нареждане. Твърди се, че холандският посланик се е завърнал в страната си, съобщи БТА.
Отказът на холандските власти да допуснат в страната външния министър Мевлют Чавушоглу и министърката по въпросите на семейството и социалните въпроси Фатма Бетюл Саян Кая, за да проведат срещи с избирателите за референдума на 16 април т.г., развихри невиждана досега криза между Турция и Холандия, която според изявленията на турските власти ще има драстични последствия.
Фатма Бетюл Саян Кая разказа пред журналисти на истанбулското летище, че тя отишла в Холандия, за да се срещне с избиратели в турското консулство.
"Но пред консулството, което е наша територия, местните власти ни задържаха. В продължение на няколко часа не ни пуснаха да излезем, след това с полицейски ескорти ни принудиха да напуснем страната. Действията им бяха много груби и неуважителни, дори към това, че съм жена. Тези действия на холандските власти противоречат на човешките права, на правото на свобода на словото и мисълта, и не на последно място са потъпкване на дипломатическия ми имунитет – все действия, за които Холандия обвинява моята страна Турция, но ето, че тя е тази, която използва антидемократични прийоми", каза турската министърка.
Министърът на енергетиката и природните ресурси Берат Албайрак нарече случая "срамна нощ за европейската демокрация".
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заплаши, че ще анулират самолетните полети между двете страни.
Премиерът Бинали Йълдъръм обяви, че ще отговорят десетократно на действията на холандските власти.
Външният министър Мевлют Чавушоглу пък посочи, че Турция ще преразгледа споразумението за бежанците.
Лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу, чиято формация обяви, че ще гласува против конституционните промени на референдума, обаче се солидаризира с правителството и обяви, че в знак на протест срещу действията на холандските власти, ще анулира насрочените там предизборни срещи със свои симпатизанти и избиратели.
Според представители на турските бизнес-среди има голяма вероятност дипломатическата криза да прерасне в икономическа.
Към 2015 г. взаимният стокообмен между двете страни е възлизал на 6,1 млрд. долара. От тях 3,2 млрд. долара са от внос на холандски стоки, основно автомобили и автомобилни части, метални руди, пластмаси и химически продукти. Износът на Турция за Холандия възлиза на 2,9 млрд. долара, основно текстил, конфекция.
Холандските инвестиции в Турция възлизат на 21 млрд. долара. Общо 2 564 холандски фирми са регистрирани в Турция с над 23 хиляди бизнесмени. Турските инвестиции в Холандия възлизат на 9 и половина милиарда долара, като по този показател Холандия е на първо място сред турските инвестиции в чужбина.
През 2015 г. 1,2 милиона холандски туристи са посетили Турция.