Не можем да говорим за сигурен победител на изборите, а за това коя от двете водещи политически сили е по-вероятно да финишира първа. От нашите изследвания няма никаква сигурност в това. Разликата между първите две партии е доста малка и в рамките на статистическата грешка. Едната от двете водещи политически сили има вероятност 60-65% да финишира първа, а другата има 30-35% също да се класира на първо място. Всичко зависи от кампанията и в голяма степен от поведението на колебаещите се избиратели. Това заяви директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов в интервю за БНР.
"През последния месец броят на колебаещите се не дали, а за кого да гласуват, вместо да намалява с хода на кампанията, се увеличава. Последната седмица преди изборите трябва да бъде фокусирана върху тези вероятно гласуващи, но не решили за кого. Едната версия е, че кампанията е била доста вяла и неубедителна и затова хората се колебаят кого да изберат. Има и друга версия – че кампанията е била толкова запленяваща, че хората са запленени от няколко политически сили и се колебаят кого да изберат", обясни Павлов.
Според Юлий Павлов е очевидно, че в строгия смисъл на думата намеса от Турция в кампанията няма:
"Защо когато германски или френски министри или функционери на ЕС призовават да се гласува за една или друга политическа сила в зависимост от това коя е тяхната братска партия, това не е намеса, а когато турски министър призовава да се гласува, това е намеса? Това са очевидни двойни стандарти. Целият проблем произлиза от това, че не само България, но и ЕС се гърчи и не желае да признае, че режимът в Турция е недемократичен. От формална гледна точка няма нарушение. Ние не искаме да си признаем, че режимът е недемократичен, не спазва човешките права, и поради тази причина намесата му е недопустима, а не че била съседна държава", коментира още експертът.